NASA запустило в космос нову систему лазерного зв’язку LCRD, здатну передавати дані зі швидкістю 1,2 ГБ на секунду
7 грудня NASA за допомогою ракети Atlas V запустило зі стартового майданчика у Флориді нову демонстраційну систему лазерного зв’язку (LCRD).
Установка зможе передавати дані зі швидкістю 1,2 Гб на секунду. Це майже вдвічі більше, ніж під час демонстрації лазерного зв’язку у 2013 році, коли дані з Місяця передавалися оптичним каналом зі швидкістю 622 Мбіт на секунду.
«Передача карти Марса назад на Землю із використанням сучасних радіочастотних систем триватиме близько дев’яти тижнів. За допомогою лазерів ми можемо прискорити процес до дев’яти днів», — пояснили в NASA.
Мета місії LCRD – перевірка першої двосторонньої лазерної релейної системи зв’язку. Система відправлятиме й отримуватиме дані через інфрачервоні лазери, які можуть забезпечити швидкість передачі даних у 10-100 разів вище, ніж у традиційно використовуваних космічними кораблями радіочастотних систем.
LCRD має два оптичні термінали – один для приймання даних з космічного корабля, а інший – для передачі даних на наземні станції. Модеми перетворюють цифрові дані лазерні сигнали. Далі вони передаються за допомогою закодованих променів світла. Тому LCRD NASA – перший двосторонній наскрізний оптичний ретранслятор.
Після запуску та підтвердження працездатності в космосі, LCRD почне передавати та отримувати дані зі свого розташування на геостаціонарній орбіті – на висоті близько 22 тис. миль (35,3 тис. км) над Землею – з наземних станцій у Каліфорнії та на Гаваях, які використовують інфрачервоні лазери. Експерименти триватимуть два роки, щоб зрозуміти, як погода та інші атмосферні зміни Землі можуть вплинути на лазерний зв’язок. Буде проведено вимірювання продуктивності для уточнення операційних можливостей та процесів. У ході інших тестів моделюватимуть сценарії ретрансляції між Місяцем та Землею. У майбутньому використовувати оптичний зв’язок розраховують на навколоземній орбіті для дослідження Місяця та Марса.
У ході своєї місії LCRD буде ретранслятором між терміналом оптичного зв’язку на Міжнародній космічній станції (МКС) та наземними станціями. Інтегрований користувальницький модем і підсилювач на низькій навколоземній орбіті (ILLUMA-T) дозволить вперше продемонструвати повністю працюючу наскрізну лазерну систему зв’язку з космічної станції.
So what does #LCRD look like?
The @NASA_Technology demonstration is the size of a king-size mattress. We have relied on radio communications since we first started exploring space, but @NASALaserComm has the potential to revolutionize our systems for @NASAArtemis: pic.twitter.com/FDSe7Ftkhe
— NASA (@NASA) December 7, 2021