«Наступна економічна війна США з Китаєм буде за контроль над кліматом»
На думку аналітиків ESG Research – внутрішнього підрозділу Bank of America – США і Китай поступово переходять від торгової війни за технології до боротьби за декарбонізацію світової економіки та нові кліматичні рішення. Процес уже запущений – уряди двох країн активно розгортають поновлювані джерела енергії, співпрацюють з приватним сектором і нарощують інвестиції в дослідження, присвячені процесам вітроенергетики, сонячним електростанціям і водню.
У BofA відзначили, що дії США і Китаю не пов’язані зі спробою врятувати весь світ від глобального потепління – йдеться про глобальну перевагу шляхом управління ланцюгами постачання й митними тарифами.
«Справа не просто в порятунку планети. Ми вважаємо, що кліматичні стратегії запропонують шлях до глобальної переваги, оскільки тут на карту поставлено набагато більше: економічний вплив клімату може досягти $ 69 трлн протягом цього століття, а інвестиції в перехід до чистої енергетики виростуть до $ 4 трлн на рік », – повідомив CNBC керуючий директор з досліджень BofA Хаїм Ісраель.
За даними Bloomberg NEF, на які посилається ESG Research, в період з 2010 по 2020 рік Китай у два рази перевершив США за розміром інвестицій в енергетичні рішення нового покоління. «Точками тиску» аналітики назвали виробничу політику, орієнтовану на внутрішній ринок, регіональні ланцюги поставок і торгові тарифи, пов’язані з викидами вуглецю. Окрему увагу привернув транспортний ринок – зараз цей сектор закуповує більш як 50% від світового виробництва нафти, але з поширенням електромобілів баланс сил зміниться. Той, хто буде контролювати виробництво акумуляторів і електромобілів, отримає серйозну перевагу в майбутньому, заявили в BofA.
Прогноз Гаррі Бродмана, керуючого директора і голови з питань ринків, що розвиваються Berkeley Research Group, збігається з позицією ESG Research. За його словами, в найближчі роки «економічний пейзаж» буде формувати здатність розвинених країн створювати, реалізовувати й продавати продукти, які просувають кліматичний порядок денний без негативного впливу на ринок праці. Більш того, економіст вважає, що активні дії Китаю вже змінили світовий баланс – до 2032 року економіка Китаю стане більше економіки США.
«Ми досягли успіху серед демократичних країн, які співпрацюють в області інвестицій і торгівлі, але ми надзвичайно погано працювали в області НДДКР, і саме тут Китай, відверто кажучи, являє собою величезну економічну і, можливо, геополітичну загрозу», – вважає Бродман.