Науково доведено можливість двостороннього спілкування зі сплячими
У фільмі «Початок» герої залазять в чужі сни, щоб красти секрети з їх підсвідомості. Схоже, цей фантастичний сюжет ближче до реальності, ніж здавалося. Вперше вчені змогли встановити двосторонній зв’язок з людьми, що знаходяться в стані усвідомленого сновидіння – коли вони розуміють, що сплять. Результати дослідження показали, що ми здатні під час сну сприймати та обробляти складну зовнішню інформацію.
Традиційно сон вважається таким станом, коли мозок відключається від того, що відбувається навколо. Однак проведений в чотирьох лабораторіях експеримент змушує засумніватися в цьому фундаментальному визначенні сну, пише Science.
Феномен усвідомленого сновидіння вперше згадується Аристотелем в четвертому столітті до н. е., а з 1970-х вчені спостерігають його в експериментах зі швидкою фазою сну, коли людина бачить сни. Кожен другий хоча б раз відчував цей феномен на собі, близько 10% сплять усвідомлено раз на місяць або частіше. Здатність усвідомлювати себе і контролювати деякі аспекти сну може бути розвинена. Однак дотепер дослідникам не вдавалося встановити комунікацію зі сплячими – у відповідь на світлові або звукові подразники вони демонстрували лише мінімальний відгук.
Чотири незалежні команди вчених з Франції, Німеччини, Нідерландів і США спробували піти далі й встановити двосторонній зв’язок під час сновидінь, задаючи добровольцям питання, які ті не чули під час підготовки. Всього було 36 учасників, серед яких були й досвідчені сновидіння, і ті, хто ніколи не входив в стан усвідомленого сновидіння.
Спочатку їх навчили розпізнавати стан сну, пояснили їм, як працює усвідомлене сновидіння і показали сигнали – звуки, світло або торкання – які підкажуть їм, що вони заснули. Сеанси сну проходили в різний час доби. У кожній лабораторії був свій спосіб подачі сигналів і зворотного зв’язку – наприклад, рухами очей або певними гримасами.
Всього на 57 сеансах шестеро учасників пережили усвідомлене сновидіння 15 разів. Вчені задавив їм прості питання, на які потрібно було відповісти так чи ні, або математичні завдання. Зі 158 питань вони правильно відповіли в 18,6% випадків, неправильно – в 3,2%, в 17,7% випадках відповідь був незрозумілий, а в інших 60,8% відповіді на питання не надійшло.
Вчені вважають, що кількість відповідей доводить можливість двосторонньої комунікації зі сплячим суб’єктом, хоча це і складно. «Це доказ концепції, – заявив Бенджамін Бед з Університету штату Вісконсін, який не брав участі в дослідженні. – І той факт, що різні лабораторії застосовували різні способи для того, щоб довести цю можливість, робить доказ ще надійніше».