Німецькі астрономи знайшли «суперземлю» з видимою атмосферою
Вчені з Інституту астрономії Макса Планка в Гейдельберзі (Німеччина) вперше виявили екзопланету з видимою атмосферою. Вона розташована на відстані 26 світлових років від Сонця, повідомляє Science.
Планета, якій присвоїли назву Gliese 486b, обертається навколо червоної карликової зірки Gliese 486. Вона належить класу «суперземель», тобто схожа на нашу планету, але трохи крупніше.
Розрахунки показали, що планета на 30% більша за Землю, але її маса у 2,8 раза перевищує земну. За словами вчених, її склад аналогічний складу Венери й Землі, з важким металевим ядром усередині.
Gliese 486b обертається навколо своєї зірки-господаря по круговій траєкторії кожні 1,5 дня на відстані 2,5 мільйона кілометрів. Це дуже маленький проміжок, але світило набагато холодніше Сонця. Тому планета змогла зберегти частину своєї первісної атмосфери.
Вчені відзначили, що планета завжди повернена до зірки однією стороною, яка нагрівається до 700 К (близько 430 градусів за Цельсієм). Її поверхня повинна бути схожа на поверхню Венери, з жарким сухим ландшафтом і розпеченими руками лави.
Близькість планети до зірки виявилася корисна астрономам – зоряні промені підсвічують атмосферу, дозволяючи визначити її характеристики й склад. Очевидно, газова оболонка є досить тонкою. Космічні промені повинні розсіювати атмосферу, в той час, як гравітація планети її утримує.
«Сьогодні важко визначити баланс між цими двома силами», – зазначили автори наукової роботи.
Надалі астрономи мають намір вирахувати орбітальний нахил планети і провести спектроскопічний аналіз.