Нова технологія зробить усі донорські органи універсальними для пересадки
Крім гострої нестачі донорських органів пацієнти, що потребують, часто не чекають черги на пересадку через несумісність групи крові. Канадські вчені представили технологію, яка здатна зробити органи будь-яких донорів універсальними та придатними для трансплантації. Цей перспективний підхід може врятувати життя десяткам тисяч людей.
Група крові визначається наявністю антигенів на еритроцити. У людей з групою крові А (II група) є антиген А, із групою В (III) антиген В, з групою АВ (IV) антигени А та В, а при групі О (I) антигени відсутні. Чужорідні антигени провокують в організмі імунну відповідь, тому, наприклад, при переливанні крові пацієнту необхідний або донор його групи крові, або донор з універсальною групою О (I).
Донорські органи також підбираються з урахуванням групи крові донора та пацієнта, оскільки антигени А та В присутні на поверхні кровоносних судин у тканинах. «Перетворення всіх органів на універсальний тип може повністю усунути цей бар’єр», — пояснює співавтор дослідження Айчжоу Ван.
Успішному експерименту передувала робота 2018 року, коли вчені виявили групу ферментів кишечника, які могли «вирізати» кінцеві олігосахариди з антигенів А та В, щоб зробити їх універсальними на кшталт О. Тепер вчені протестували цей метод на легенях людини з групою крові А (II).
Внаслідок стандартної процедури перфузії легень органи втратили 97% антигену А без пошкодження самого органу.
“Ці результати відкривають шлях для створення універсальних для пересадки органів”, – заявив співавтор роботи Стівен Уізерс. Імовірно, клінічні випробування технології розпочнуться протягом 12-18 місяців.