Нова терапія вилікувала пацієнтів з неоперабельним раком шкіри
В основі нового підходу – вірусний вплив в комбінації з імунотерапією, яка досі була ефективна не більш ніж у третини пацієнтів з меланомою і то лише для зниження росту пухлини. Тепер клінічні дослідження показали, що комбінований підхід повністю вилікував кожного п’ятого пацієнта та у половини учасників поліпшив терапевтичні показники.
Вчені представили результати першої фази клінічних досліджень, в якій взяли участь 36 чоловіків і жінок з неоперабельною меланомою, пише EurekAlert. Комбіноване лікування складалося з імунотерапевтичного препарату пембролізумаба і експериментального препарату на основі вірусу Коксакі V937.
Так звані онколітичні віруси націлені на зараження і знищення ракових клітин – під час лікування, наприклад, Імунопрепарат вони підсилюють їх дію і допомагають імунній системі виявляти і знищувати злоякісні клітини.
Давно відомо, що у деяких онкопацієнтів, які також страждають від певних вірусних інфекцій, наприклад, кору або герпесу, пухлина може несподіваним чином зменшуватися. Саме ця ідея довгі роки надихала вчених на розробку лікування на основі даного феномена.
Вважається, що без допоміжної дії онколітичних вірусів імунотерапія для лікування пухлин меланоми зазвичай ефективна і скорочує розмір пухлин не більше ніж у третини пацієнтів. Новий метод лікування зменшив обсяг пухлин у 47% пацієнтів.
У 22% пацієнтів вчені зафіксували повну ремісію без будь-яких ознак раку.
Всі пацієнти отримували лікування протягом як мінімум двох років кожні кілька тижнів.
«Наші перші результати дуже багатообіцяючі. Ін’єкції модифікованого вірусу Коксакі в поєднанні з вже існуючою імунотерапії виявилися не тільки безпечними, але і більш ефективними, ніж застосування тільки одного імунотерапевтичного препарату», – заявила співавтор роботи Дженіс Менерт.
Клінічні випробування тривають і тепер вчені мають намір включити більшу кількість пацієнтів на останніх стадіях меланоми. Крім того, вони також планують з’ясувати механізм дії вірусу Коксакі – як саме він змінює мікросередовище пухлини й робить ракові клітини більш уразливими для пембролізумаба.
На початкових етапах розвитку меланоми для вибору тактики лікування дуже важливо визначити ступінь ураження раку, щоб точно спланувати хірургічне втручання. Нерідко атипова родимка швидко дає метастази й визначити цю ймовірність дуже складно. Вчені зі Швеції запропонували використовувати ШІ. Вони вже навчили алгоритм визначати тяжкість меланоми на рівні досвідчених лікарів.