Новий тест дозволяє діагностувати хворобу Паркінсона звичайними ватяними паличками
Вчені з Великобританії зробили відкриття, яке наблизило їх до розробки проривного тесту на хворобу Паркінсона. Вони виявили, що хімічна інформація, зібрана звичайними ватяними паличками з поверхні шкіри, може використовуватися для того, щоб встановити ймовірність нейродегенеративного захворювання.
Дослідники з Університету Манчестера розробили метод аналізу сполук шкірного сала – маслянистої захисної субстанції, яка багата ліпідними молекулами й досить погано вивчена в контексті діагностики хвороби Паркінсона. Відомо, втім, що у хворих на деменцію буває підвищений рівень шкірного сала, в порівнянні зі здоровими людьми – так званий себорейний дерматит, пише EurekAlert.
Набравши 500 учасників, як хворих Паркінсоном, так і здорових, вчені взяли у них зразки шкірного сала з верхньої частини спини. Потім вони застосували різні методи мас-спектрометрії для аналізу хімічного складу, які дозволили виявити десять маркерів, що відрізняють людей з деменцією. З їх допомогою можна діагностувати хворобу Паркінсона з точністю 85%.
До того ж дослідники встановили, що хімічні сигнатури зразків сала змінюються з часом, у міру розвитку захворювання. Зміни зачіпають процеси обробки жиру і мітохондрії у хворих Паркінсоном. Це означає, що аналіз виділень сальних залоз дає можливість спостерігати ще й за розвитком цієї хвороби.
Як відзначають автори, новий метод не тільки оперативний, простий і безболісний, але і вкрай економічний, оскільки використовує наявні та широко доступні технології. Тепер вчені планують підвищити точність тесту і зробити все необхідне, щоб його застосування схвалила Національна служба охорони здоров’я Британії.