Опубліковано фото сонячної плями з неймовірною деталізацією
Наступного року завершується створення найбільшого наземного телескопа для спостереження за Сонцем — сонячного телескопа ім. Деніела Іноуе (Daniel K. Inouye Solar Telescope, DKIST) з дзеркалом діаметром 4,24 м. Але вже в процесі перевірки систем телескоп виявляє свої неймовірні здібності. Перше фото поверхні Сонця, зроблене телескопом DKIST, було опубліковано в січні, а на днях астрономи показали детальний знімок плями на Сонці.
Поява плям на Сонці пов’язано зі збільшенням активності нашого світила. До грудня 2019 року плями зникли, але тоді ж почався новий 11-річний цикл активності Сонця. Представлене фото плями зроблено 28 січня цього року і вважається одним з перших плям в новому циклі. Далі їх буде більше, так що телескоп DKIST вводиться в дію одночасно з початком появи все більшої і більшої кількості плям.
На представленій фотографії використовується тепла палітра червоного та оранжевого, але знімок зроблений на довжині хвилі 530 нанометрів — в зеленувато-жовтій частині видимого спектру. Ми бачимо вже адаптоване зображення, у звичних нашому оку кольорах.
Розміри плями на Сонці — ділянки поверхні з дещо меншою температурою, ніж навколишні його області — такі, що туди вільно могла б поміститися наша рідна планета. Мінімальний дозвіл на знімку становить 20 км. Але до цього моменту навіть воно здавалося фантастично високим.
Телескоп DKIST шляхом свого великого просторового дозволу і високої чутливості дозволяє розрізняти відносно дрібні деталі в фотосфері Сонця. Це дає можливість уважно стежити за корональними викидами маси й визначати напруженість і напрямок магнітного поля в хромосфері та короні зірки, що, своєю чергою, дозволяє стежити за явищами поблизу Сонця і вивчати виникнення сонячного вітру, а значить, розуміти та фіксувати прямий вплив зірки на Землю і на нас з вами.