П’ять країн Європи скасували основні коронавірусні обмеження та відкривають кордони
Вже п’ять країн Європи, попри високі показники захворюваності на коронавірус, скасували всі коронавірусні обмеження або пом’якшили основну їх частину і мають намір відмовитися від інших у лютому-березні.
Уряди Швеції, Данії, Норвегії, Великої Британії та Фінляндії вирішили повернутися до звичного життя завдяки високому рівню вакцинації.
Влада Швеції скасувала з 9 лютого всі коронавірусні обмеження. Тепер тим, у кого з’явилися симптоми застуди, не потрібно отримувати тест на коронавірус, достатньо залишитися вдома, але це не стосується медперсоналу та соцпрацівників. Обмеження на кількість учасників заходів та зборів також знімається. Загального харчування дозволили закриватися пізніше 23:00 за місцевим часом, а також скоротити відстань між столами. Жителям країни більше не потрібно заздалегідь бронювати місця в автобусах далекого прямування та поїздах. При цьому шведів попросили повертатись до звичайного життя поступово. Невакцинованим рекомендували по можливості уникати закритих приміщень із людьми та громадського транспорту.
Влада Швеції також відкрила в’їзд у країну, але поки що тільки для жителів ЄС, Європейської економічної зони та країн Північної Європи. Їм COVID-паспорт, як і ПЛР-тест, більше не потрібен. Громадяни інших держав потрапити до королівства не зможуть до 31 березня.
Данія також вирішила повернутися до звичного життя, визнавши коронавірус ендемічним захворюванням. З середини січня запрацювали кінотеатри, музеї та театри, що закрилися в грудні 2021 року. Решта обмежувальних заходів не діє з 1 лютого. Жителі королівства повинні носити маски лише у лікарнях та будинках для людей похилого віку. У поїздах більше не вимагають паспорт. Обмеження знято на роботу ресторанів, клубів, барів, що продають алкоголь. Кількість глядачів та учасників різних заходів не обмежується. Дотримуватись соціальної дистанції не потрібно.
Данія також дозволила в’їзд усім щепленим визнаною в країні вакциною. Для невакцинованих є правила, наприклад, потрібно здати ПЛР-тест.
Влада Норвегії має намір скасувати всі обмеження з 17 лютого. Поки що лише перестала діяти вимога про віддалену роботу. Також кількість осіб у закритих приміщеннях, у тому числі театрах та кінотеатрах, може бути будь-якою з 1 лютого. Це ж стосується спортивних та розважальних заходів. Кафе та ресторани знову можуть продавати алкоголь. Студенти коледжів та університетів повертаються до навчання.
В країні зберігається правило про соціальну дистанцію у громадському транспорті. Захворілі повинні перебувати на ізоляції чотири дні, якщо немає температури — достатньо 24 годин. Тестування на коронавірус більше не потрібне для в’їзду в Норвегію тим, хто вакцинувався визнаними у країні препаратами. Обов’язковий 10-денний карантин також скасували.
Фінляндія, як і Норвегія, зняла лише частину обмежень. Так, з 1 лютого закладам громадського харчування дозволили працювати до 21:00. Відкрилися театри, кінотеатри, спортзали та виставки. З 14 лютого розпочнеться наступний етап — ресторани та кафе зможуть приймати відвідувачів до півночі, обмеження на кількість учасників різних заходів буде скасовано. Нічні клуби запрацюють із 1 березня.
Попри те, що влада продовжує роботу над законодавством про COVID-паспорти, відновлювати їх використання, яке скасували до 28 лютого, не планується. Фінляндія також відмовилася від контролю на кордонах для тих, хто прибуває з ЄС та Шенгенської зони.
Велика Британія однією з перших — ще у січні — відмовилася від багатьох обмежувальних заходів. Уряд королівства вважає, що коронавірус стає ендемічним захворюванням. Так, носіння масок у громадському транспорті та закритих приміщеннях більше не обов’язково. Роботодавцям дозволили повернути співробітників до офісів. Свідоцтво про повну вакцинацію не потрібне для відвідування деяких масових заходів та нічних клубів. Подібні послаблення поширюються на Англію.
Крім того, влада Великої Британії планує скасувати карантин для хворих на коронавірус з 24 березня або раніше. При цьому вакциновані пасажири повинні здавати ПЛР-тест, але йти на самоізоляцію вже не потрібно. Для вакцинованих, схваленими в королівстві препаратами, правил для в’їзду до Великої Британії немає.