Перші два супутники “Проекту Койпер” від Джеффа Безоса вже на орбіті
Космічна компанія United Launch Alliance запустила перші з 3200 супутників угруповання “Проєкт Койпер”, яке Amazon планує вивести і під’єднати протягом найближчих шести років. Місія пройшла успішно. Два супутники вийшли на зв’язок і готові приступити до роботи – стати дослідними зразками, на яких протестують технології майбутнього сузір’я Kuiper, прямого конкурента Starlink.
Ракета “Атлас-5” злетіла о 14:06 за місцевим часом з мису Канаверал і приблизно через 18 хвилин вивела на низьку навколоземну орбіту два супутники. Це був восьмий політ одноразового двоступеневого “Атласа-5” у конфігурації 501, перший запуск якого відбувся 2010 року. І 20-та місія ULA, спільного підприємства Boeing – Lockheed Martin, виконана на замовлення приватного клієнта.
Після відділення двох дослідних зразків супутників центр управління Amazon підтвердив, що KuiperSat-2 вийшов на зв’язок через 37 хвилин після старту. Ще через 9 хвилин передав сигнал і KuiperSat-1. Ці два супутники дадуть змогу компанії протестувати космічні та наземні системи “Проєкту Койпер” з висоти 500 км, перш ніж почати наступного року повномасштабні запуски.
Ключовий дозвіл на розгортання угруповання супутників за зразком Starlink компанія Джеффа Безоса отримала в лютому цього року. Комісія схвалила виведення на низьку навколоземну орбіту 3 236 супутників Kuiper із зобов’язанням доставити на орбіту щонайменше половину апаратів до 30 липня 2026 року.
Спочатку контракт на запуск прототипів отримала компанія ABL Space Systems, але через серію неполадок ракети RS1 місію передоручили ULA. Спочатку планували відправити супутники на борту ракети “Вулкан” на початку 2023 року, але і там виникли зволікання. У підсумку вантаж передали більш перевіреному сімейству ракет “Атлас”. Надалі інші апарати сузір’я “Койпер” підніматиме на орбіту “Вулкан”. Наступну партію супутників буде відправлено на орбіту не раніше грудня.
У березні Amazon уже презентувала користувацькі термінали і розкрила перші технічні характеристики якості зв’язку. Обіцяно швидкість у 100 і 400 Мбіт/с, а також в 1 Гбіт/с і три типи приймаючих тарілок для терміналів. Бета-тестування сервісу супутникового зв’язку Project Kuiper заплановано на наступний рік.