Першому в світі пацієнтові вживили надрукований очний протез
Лікарі з лондонської лікарні Moorfields Eye Hospital увійшли в історію, виконавши операцію з встановлення очного протеза, виготовленого повністю за допомогою цифрових технологій. Надруковане на 3D-принтері око виглядає набагато реалістичніше, ніж традиційні акрилові імпланти, а процес виробництва став значно швидшим: замість кількох місяців він займає всього 2–3 тижні.
Стів Верзе, 47-річний інженер зі східного Лондона, вперше приміряв штучне око в листопаді, а днями йому вживили його остаточно, повідомляє ZME Science.
Зазвичай, коли пацієнту потрібен очний протез, робиться зліпок очної ямки, щоб створити форму для подальшого виливка. Річ у тому, що кожна очниця унікальна, а протез повинен сидіти максимально зручно і щільно, не уможливлюючи випадіння.
Однак з появою 3D-друку інвазивна процедура зняття зліпка більше не потрібна. Замість неї проводиться тривимірне сканування та моделювання очниці. Потім цифрова модель відсилається в лабораторію (в цьому випадку, в Німеччину), де за яких-то 2,5 години протез друкують і направляють назад для полірування і кінцеве припасування. Весь процес займає від двох до трьох тижнів, а не кілька місяців, як раніше.
Новий протез належить до класу біомімічних пристроїв, що імітують справжнє око. У нього вища роздільна здатність, а у зіниці є глибина, так що на світлі протез здається більш «живим». Райдужку традиційних протезів розфарбовують вручну, і світло не проникає всередину.
«Ми бачимо великий потенціал цього повністю цифрового очного протеза,— сказав професор офтальмології Мандіп Сагу, керівник медичної групи. — Ми сподіваємося, що подальші клінічні випробування дадуть нам більше надійних доказів цінності нової технології, показавши свої переваги для пацієнтів. Очевидно, що вона може суттєво скоротити список очікування».
Слід зазначити, що надруковане на3D-принтері око не повертає зір, але повертає таким пацієнтам звичну естетику обличчя та почуття психологічного комфорту. Стів Верзе, отримавши надруковане око, зазначив, що тепер із задоволенням дивиться на себе в дзеркало перед тим, як вийти на вулицю — до цієї появи в громадських місцях викликало у нього дискомфорт, тому що оточуючі помічали за традиційним протезом. очей, і це було неприємно.
Інноваційну експериментальну технологію було розроблено минулого року вченими з Італії. Рідкий протез сітківки вводиться шляхом мікроін’єкцій, замінюючи пошкоджені фоторецептори. Так можна швидше і менш травматично лікувати ряд захворювань очей, які призводять до сліпоти.