П’яту частину доставлених з Місяця зразків ґрунту Китай буде зберігати до кращих часів
Днями Китайське національне космічне управління (CNSA) випустило постанову, в якому представлений порядок поводження з новими зразками місячної породи, доставленими на Землю китайським космічним зондом «Чан’е-5». Вивченню будуть доступні тільки 80% зразків, тоді як 20% будуть закладені в сховище до появи нових технологій у вивченні мінералів.
В ході місії «Чан’е-5» китайський зонд доставив 19 грудня минулого року на Землю 1700 грамів «молодої» породи з місячної поверхні та трохи під нею. Це перша місія Китаю з видобутку зразків з космічних тіл і єдина у світі за останні 44 роки з видобутку місячного ґрунту. У минулому зразки з Місяця на Землю доставили тільки США (382 кг) та СРСР (300 грамів). Китай став третьою державою, яка повторила цей науковий подвиг.
На сортування «китайських» зразків відведено шість місяців. Тим самим цей процес закінчиться у двадцятих числах червня. Зразки будуть розділені на чотири частини: для тривалого зберігання, для тривалого резервного зберігання, для вивчення і для освітніх та виставкових цілей. У кожному разі зразки можуть бути видані на термін не більше 14 місяців.
Важливо відзначити, що Китай не буде ховати нові зразки від світової наукової громадськості. Агентство «заохочує міжнародні спільні дослідження в галузі космічної науки на основі місячних зразків». В ході урочистого заходу представникам наукової спільноти ЄС, Аргентини, Пакистану та Намібії були видані пам’ятні таблички.
Наступний етап місячної програми Чан’е спрямований на висадку астронавтів на Місяць до 2030 року, з можливими планами зі створення постійної дослідницької станції на її південному полюсі. Але це вже інша історія.