Північна Корея випробувала балістичну ракету типу «Хвасон-12»
30 січня КНДР запустила одну зі своїх найбільших балістичних ракет – “Хвасон-12” (за класифікацією НАТО – KN-17). Про це повідомило Центральне телеграфне агентство Північної Кореї.
«30 січня проведено перевірку та вогневі випробування балістичної ракети класу «земля-земля» середньої та великої дальності типу «Хвасон-12», — сказано в публікації.
Ракета подолала рекордну з 2017 року відстань у 800 км до Японського моря за 30 хвилин, досягнувши максимальної швидкості 16 Махів (1 Мах — 1 224 км/год), тобто перевищивши швидкість звуку в 16 разів (під час попереднього запуску 11 січня інша гіперзвукова ракета КНДР перевищила її у 10 разів). «Хвасон-12», за словами японського міністра оборони Нобуо Кіші, летіла завищеною траєкторією (максимальна висота — 2 тис. км), тобто була запущена під кутом — це обмежило дальність її польоту. Про це повідомили південнокорейське агентство Yonhap і японське видання Kyodo News.
До речі, 2020 року 45-й президент США Дональд Трамп заявив, що його країною успішно проведено випробування «супер-пупер» зброї: гіперзвукової ракети, чия швидкість у 17 разів перевищує швидкість звуку.
Quick sim of yesterdays still-UID, poss Hwasong-12 missile launch out of Chagang Province, North Korea. Nothing particularly exciting in the sim yet, but its odd to see a lofted trajectory like this after so many exotic payload tests, it feels like 2017 again. pic.twitter.com/j7iVuBxvWs
— Scott LaFoy (@wslafoy) January 30, 2022
У січні 2022 року Північна Корея запустила більше балістичних ракет, ніж за весь 2021 рік (7) і провела найбільшу кількість щомісячних пусків снарядів з того часу, як північнокорейський лідер Кім Чен Ин прийшов до влади наприкінці 2011 року.
Ядерна загроза?
«Хвасон-12» є мобільною балістичною ракетою середньої та, потенційно, міжконтинентальної дальності, здатної нести ядерний заряд. Вперше представлена на військовому параді у Північній Кореї 14 квітня 2017 року. Імовірно, її випробували 7 разів, 3 з яких – невдало.
20 січня Пхеньян натякнув на скасування мораторію на випробування стратегічної зброї, оголошене у квітні 2018 року. 12 січня американський президент Джо Байден ввів санкції проти кількох чиновників із КНДР через те, що вони були пов’язані з отриманням обладнання та технологій для ракетних програм. При цьому в США наголосили, що добиватимуться від ООН запровадження жорсткіших санкцій проти Північної Кореї. У КНДР, своєю чергою, заявили про готовність вжити дзеркальних заходів.
Що здатне протистояти «Хвасон-12»
Мабуть, найкращу у світі протиракетну систему оборони (ПРО) має Ізраїль. Для цього країна має «Залізний купол» для захисту від некерованих тактичних ракет з дальністю польоту від 4 до 70 кілометрів, багаторівнева протиракетна система «Праща Давида» для перехоплення балістичних ракет малої дальності, некерованих ракет великого калібру з дальністю пуску від 70 до 30 (за іншими даними від 40 до 200 км) та дозвукових крилатих ракет. А ще — зенітний ракетний комплекс (ЗРК) малої дальності SPYDER SR, «Залізний промінь» — для перехоплення та знищення ракет надмалого радіуса дії на дальності до 7 кілометрів, ЗРК «Блискавка» корабельного базування — для ведення об’єктової протиповітряної оборони кораблів від авіації. Ракет та керованих бомб. А також “Наутілус” – система ПРО на базі хімічного твердотільного лазера.
Проти балістичних ракет далекого радіусу дії, таких як іранська ракета “Шахаб”, розгорнуто систему “Стріла-2”. Вона здатна виявляти та супроводжувати до 12 цілей одночасно, а також наводити на одну з них до двох протиракет, здатних розвивати швидкість до 2,5 км/с (9 тис. км/год). Комплекс ПРО може перехоплювати ракети, запущені з відстані до 3 тис. км і котрі летять зі швидкістю до 4,5 км/с (16,2 тис. км/год), чого потенційно може бути недостатньо для поразки Хвасон-12.
Заатмосферна система протиракетної оборони «Стріла-3» здатна протистояти іранським ракетам «Шахаб-3» та «Саджіл». За різними даними, вона призначена для перехоплення балістичних ракет із дальністю від 400 до 2 тис. км, а також балістичних ракет середньої дальності від 3 тис. до 5,5 тис. км. У ній використовуватиметься боєголовка кінетичної дії. Протиракету оснастять ракетним двигуном з вектором тяги, який відхиляється.
The Israeli occupation forces released footage of an Arrow 3 Anti-Ballistic Missile System test conducted this week.
Similar to most Israeli AD systems, R&D of the Arrow 3 system was funded by US tax payers and manufactured in the USA. pic.twitter.com/nxtGWMz3X3
— Lebanese News and Updates (@LebUpdate) January 18, 2022
За словами глави Israel Aerospace Industries (IAI) Боаза Леві, “в Ізраїлю одна з найпередовіших у світі систем захисту від балістичних ракет“. Також триває розробка «Стріли-4», у якій використовують вінглети — заокруглені кінцівки крила, оскільки протиракети призначені для перехоплення цілей в атмосфері.
Американські зенітно-ракетні комплекси “Петріот” (Patriot PAC-3) також можуть перехоплювати деякі балістичні ракети. Максимальна швидкість яких – 1600 м/c, висота ураження – до 15 км.