По мікробіоті кишечника можна точно визначити ризики діабету
Вчені виявили, що склад мікробіоти кишківника може бути біомаркером цукрового діабету другого типу. Багаторічне спостереження за здоровими людьми визначило конкретні типи бактерій, пов’язаних із підвищеними ризиками хвороби.
Основними факторами ризику цукрового діабету другого типу вважаються малорухливий спосіб життя та незбалансоване харчування. Враховуючи безперервне зростання захворюваності на діабет, вчені прагнули знайти найбільш ранні біомаркери, що вказують на потенційні ризики хвороби. Робота проведена міжнародною групою дослідників під керівництвом вчених з Університету Турку.
Команда спостерігала більш ніж 5 тис. здорових добровольців протягом майже 16 років. За цей час було зареєстровано 432 випадки цукрового діабету другого типу. За складом мікробіоти кишечника вченим вдалося визначити конкретні типи бактерій, асоційованих із ризиками. До них належали Clostridium citroniae, C. Bolteae, Tyzzerella nexilis та Ruminococcus gnavus.
Оцінку мікробіоти кишечника можна використовувати для прогнозування ризиків метаболічних захворювань (ряд біомаркерів також раніше був асоційований з жировою хворобою печінки та ін.) та цукрового діабету, а також для виявлення нових терапевтичних мішеней, зробили висновок вчені. Крім того, результати підтверджують зв’язок харчування та діабету, який модулюється, ймовірно, бактеріями кишечника.
Сьогодні, за оцінками, на цукровий діабет другого типу хворіють понад 400 млн дорослих і дітей, тому рання діагностика, що дозволяє уповільнити прогресування хвороби, особливо необхідна. Нещодавно вчені зі Швеції показали, що ризики діабету можна визначити по крові за 19 років до перших симптомів.