Полярні супутники Starlink обладнані системою лазерного зв’язку
Перші супутники сузір’я Starlink, котрі вирушили на полярну орбіту декілька днів назад, обладнані системами лазерного зв’язку, технологією, яку SpaceX планує додати в майбутньому році всім іншим новим супутникам, які виводяться на орбіту в рамках цієї програми. Лазерний зв’язок дозволять мінімізувати число наземних станцій, розширити площу покриття та скоротити час затримки сигналу.
На початку січня Федеральна комісія зі зв’язку США дозволила приватній компанії SpaceX відправити десять супутників Starlink на 560-км полярну орбіту. Вони повинні забезпечити інтернетом жителів Аляски, оскільки нинішнє позиціювання вже наявних на орбіті апаратів не забезпечує покриття цієї території.
Запуск відбувся 24 січня, після чого глава SpaceX Ілон Маск написав у Твіттері, що нові супутники обладнані лазерної міжсупутниковим зв’язком: «У них також є лазерний зв’язок між супутниками, так що над полюсами не потрібні наземні станції».
Лазерна система дозволяє супутникам отримувати та приймати сигнал від одного супутника до іншого, що знаходяться або на тій же площині орбіти, або на сусідніх. Такий зв’язок мінімізує число наземних станцій і, тим самим, розширює площу покриття. Крім того, знижується час затримки, оскільки кількість стрибків сигналу між супутниками та наземними станціями скорочується.
З наступного року, пояснив Маск в іншому повідомленні, SpaceX буде обладнувати лазерним зв’язком всі свої нові супутники.
SpaceX тестує міжсупутниковий лазерний зв’язок і на інших супутниках Starlink, хоча і не в такому масштабі. «Як тільки ця система буде повністю розгорнута, Starlink стане одним з найшвидших способів передачі даних по всьому світу», — заявили представники компанії ще у вересні 2020 року.
На думку експерта з Університетського коледжу Лондона, поєднання лазерного зв’язку з численними наземними терміналами зробить інтернет-сервіс Starlink найшвидшим у світі. Ні оптоволоконному з’єднанню, ні нинішнім геостаціонарним супутникам зрівнятися з ним не вдасться.