Попередження науковців: древні віруси з арктичної мерзлоти можуть викликати нову пандемію

Потепління клімату і супутній розвиток регіону можуть пробудити патогени, які старші за людський вид.

Людство може зіткнутися з новою небезпечною пандемією через штами вірусів-зомбі або мікроби Мафусаїла, заморожені у вічній мерзлоті Арктики, попереджають учені. За їхніми словами, нова надзвичайна ситуація глобального масштабу може бути спровокована не якоюсь новою для науки хворобою, а саме патогеном із далекого минулого.

З цієї причини вчені почали планувати створення арктичної мережі моніторингу, яка буде виявляти ранні випадки захворювань, що викликаються стародавніми мікроорганізмами. Вона ж забезпечуватиме карантин і кваліфіковану медичну допомогу інфікованим людям у спробі стримати можливий спалах і запобігти виїзду інфікованих із регіону.

“Наразі аналіз пандемічних загроз зосереджений на захворюваннях, які можуть виникнути в південних регіонах, а потім поширитися на північ. Навпаки, мало уваги приділяли спалаху, який може виникнути на крайній півночі, а потім поширитися на південь, – і я вважаю, що це упущення. Там є віруси, які можуть заразити людей і спричинити новий спалах.” – Жан-Мішель Клавері , генетик з Університету Екс-Марсель

Цю точку зору підтримала вірусологиня Маріон Купманс із Медичного центру Еразмус у Роттердамі. Вона зазначила:

“Ми не знаємо, які віруси лежать у вічній мерзлоті, але я думаю, що існує реальний ризик того, що один із них може спровокувати спалах, скажімо, давньої форми поліомієліту”.

Комп’ютерне зображення Pithovirus sibericum, виділеного зі зразка вічної мерзлоти віком 30 000 років у 2014 році / Jean-Michel Claverie/IGS/CNRS-AM

У 2014 році Клавері очолив групу вчених, які ізолювали живі віруси в Сибіру і показали, що вони все ще можуть заражати одноклітинні організми, навіть незважаючи на те, що вони спочивали у вічній мерзлоті протягом тисячоліть. Подальші дослідження, опубліковані торік, виявили існування декількох різних штамів із семи різних місць Сибіру і показали, що вони можуть інфікувати культивовані клітини. Вік одного зі зразків вірусу становив 48 500 років.

“Найважливішим моментом вічної мерзлоти є те, що вона холодна, темна і позбавлена кисню, що ідеально підходить для збереження біологічного матеріалу. Ви можете покласти йогурт у вічну мерзлоту, і він все ще буде їстівним 50 000 років потому.” – Жан-Мішель Клавері

Але вічна мерзлота у світі змінюється. Верхні шари основних запасів планети – в Канаді, Сибіру і на Алясці – тануть, оскільки зміна клімату непропорційно впливає на Арктику. За даними метеорологів, регіон нагрівається в кілька разів швидше, ніж середні темпи зростання глобального потепління.

Однак найбезпосередніший ризик становить не танення вічної мерзлоти, а від зникнення арктичного морського льоду. Цей процес дає змогу розвивати судноплавство, транспортне сполучення та промисловість Сибіру. Там плануються масштабні гірничодобувні операції, під час яких у глибокій вічній мерзлоті буде пробурено величезні свердловини для видобутку нафти і руди. Ці операції вивільнять величезну кількість патогенів, додав Клавері.

Танення ділянок вічної мерзлоти / Benjamin Jones, USGS

Цей самий момент підкреслив Купманс:

“Якщо ви подивитеся на історію спалахів епідемій, то побачите, що однією з ключових рушійних сил були зміни в землекористуванні. Вірус Ніпах поширювався фруктовими кажанами, яких люди вигнали з місць проживання. Аналогічним чином, віспа мавп пов’язана з поширенням урбанізації в Африці. І це те, що станеться в Арктиці: повна зміна землекористування, і це може бути дуже небезпечно.”

Вчені вважають, що вічна мерзлота – на найглибших рівнях – може містити віруси віком до мільйона років. І вони, отже, набагато старші за наш вид, який з’явився близько 300 000 років тому.

Наша імунна система, можливо, ніколи не контактувала з деякими з цих мікробів, і це ще одна проблема, додав Клавері. Сценарій повернення до нас невідомого вірусу, який одного разу заразив неандертальця, хоча й малоймовірний, але тепер цілком можливий.

Джерело newsyou

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше