Представлена найсвіжіша та детальна панорама центру Чумацького Шляху й околиць
Поєднання близько 370 фото центру Чумацького Шляху та околиць вище і нижче площини диска нашої галактики, зроблених космічним рентгенівським телескопом NASA «Чандра» з даними спостережень наземного радіотелескопа MeerKAT в Південній Африці дозволили створити нову і безпрецедентну за деталізацією панораму центру нашої галактики. Це показало повну картину взаємодії магнітних полів в центрі галактики та їх вплив на міжзоряний газ.
На зображенні помаранчевим, зеленим та фіолетовим кольором показані дані з рентгенівського телескопа, а сірим — дані з радіотелескопа. Нижче на знімку можна бачити чіткіший поділ даних з рентгенівських знімків (фіолетовий колір) і даних з радіотелескопу (синій колір).
На обох знімках чітко видно нитки перегрітого газу довжиною в десятки світлових років, які утворилися в процесі взаємного впливу сильних магнітних полів в центрі нашої галактики при їх одночасному впливі на міжзоряний газ.
Цікаво, що ці нитки викинуло далеко за межі площини Чумацького Шляху, що говорить виключно про високоенергетичні процеси в центрі галактики. Раніше ці утворення були недоступні для спостереження, але нові дані відкривають можливість простежити за цими об’єктами та вписати їх в загальну картину процесів у Всесвіті.
Схожі процеси у вигляді так званого магнітного перез’єднання (перезамикання магнітних ліній) відбуваються на Сонці, в ході яких частинки з високою енергією розлітаються по Сонячній системі та формують те, що ми називаємо космічною погодою.
У разі процесів в центрі галактики мова може йти про погоду в окремо взятому куточку Всесвіту, настільки масштабні ці явища. Також такі процеси ведуть до завихрень середовища і, схоже, створюють умови для зародження нових зірок. Але з усім цим ще належить розібратися детально.