Прорив у боротьбі з герпесом: Вчені відкрили ключ до ефективного лікування за допомогою білка IFI16
Відкриття має важливе значення для лікування вірусу простого герпесу, а також багатьох інших вірусів, що реплікуються в ядрі клітини, таких як ВІЛ і гепатит. Тепер вчені можуть розробити більш ефективні препарати, оскільки краще розуміють механізм атаки вірусу на клітини й роботу імунної системи проти патогена.
Після потрапляння в організм вірус простого герпесу (ВПГ) викликає інфекцію, яка може періодично активуватися, але більшу частину часу перебувати в латентному стані. За оцінками ВООЗ, близько 67% людей віком до 50 років інфіковані ВПГ. У новому дослідженні, про яке пише Science Daily, вчені прагнули зрозуміти причини того, чому в одних людей герпес провокує важкі інфекції, а в інших регулярно запускає реактивацію вірусу.
Виявилося, що битва ВПГ на рівні клітин зачіпає сигнальні білки інтерферони, які використовують інші молекули для захисту від вірусу. Сигнали лиха інтерферонів активують гени в клітинах для виробництва захисних білків, пояснюють автори.
Наприклад, для боротьби з ВПГ використовується білок IFI16, який створює своєрідну оболонку навколо геному вірусної ДНК, завдяки чому блокується поширення вірусу. ВПГ, зі свого боку, виробляє молекули під назвою VP16 і ICP0, які можуть зняти захисну оболонку, але IFI16 здатний їх нейтралізувати.
Примітно, що за “фонового” рівня IFI16 білка буває недостатньо для боротьби з вірусом, але коли сигнали інтерферону привертають більше IFI16, імунна система перемагає. Цікаво, що з попередніх досліджень відомо про зв’язок підвищеного рівня IFI16 з кращим контролем ВПГ другого типу.
Поки що дослідники перебувають тільки на початку шляху. Вони розраховують, що зможуть застосувати отримані результати не лише щодо герпесу, а й щодо інших вірусів, що реплікуються в ядрі клітини – вірусу папіломи людини, гепатиту, віспи та інших.