Протягом 15 років ціна вітрової енергії знизиться на 35% та буде падати далі
Технологічний прогрес та зростання комерційної активності в секторі альтернативної енергетики продовжать знижувати ціни на енергію вітру швидше, ніж передбачали всі попередні прогнози. У новому прогнозі експерти Національної лабораторії ім. Берклі при Міненерго США очікують падіння цін на 17-35% до 2035 року та на 37-49% — до 2050-го. Цьому сприятимуть турбіни більшого розміру, скорочення капітальних та експлуатаційних витрат та інші технологічні поліпшення.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature Energy, наводить результати аналізу, проведеного 140 експертами по трьох областям вітроенергетики: сухопутної, морської стаціонарної та морської плавучої. Судячи з результатів, падіння цін на вітрову енергію по всіх трьох категоріях буде вполовину значніше, ніж передбачене ними ж у 2015 році, повідомляє RWE.
За найбільш ймовірним сценарієм нормована вартість електроенергії вітру знизиться до 2035 року на 17-35% та на 37-49% до 2050 року за всіма трьома категоріями, в порівнянні з показниками 2019 року. Нормована вартість зображає середню собівартість виробництва енергії протягом всього життєвого циклу електростанції. Ця метрика корисна при оцінці технологічного прогресу.
Серед трьох категорій вітроенергетики найбільш істотний спад цін очікується в морській сфері, при цьому розрив між стаціонарними та плавучими вітряками буде скорочуватися.
Попри розвиток технологій морських та сухопутних технологій, вироблення електроенергії з вітру, це простір для безперервного зростання ефективності, і з цим зростанням ціни продовжать падати: експерти пророкують можливість зниження цін до 2035 по найбільш радикальному сценарію на 38-53% та на 54-64% до 2050 року. Однак імовірність такого розвитку подій — 10%.
Головним двигуном зниження собівартості електроенергії автори називають розміри турбін. У разі сухопутних станцій вони відіб’ються не лише на показниках генераторів, а й на інших факторах, що підвищують продуктивність (в середньому, з 2,5 МВт у 2019 до 5,5 МВт у 2035) — діаметрі ротора і висоті ступиці. Морські турбіни стануть ще більше — до 17 МВт.
Плавучих вітрових турбін стане до 2035 більше — до 25% нових морських проєктів.
За підрахунками Глобальної ради з вітроенергетики (GWEC), вироблення енергії морського вітру може зрости по всьому світу з 29,1 ГВт у 2019 році до 234 ГВт у 2030-му. Вони прогнозують в найближчі 10 років експоненціальне зростання цього сектора чистої енергетики в азіатсько-тихоокеанському регіоні, а також продовження впевненого росту в країнах Європи.