Проведено нову успішну операцію з пересадки серця свині людині
Другу трансплантацію серця ГМО-свині знову провели вчені з Мерілендського університету. Добровольцем став чоловік із серцевою недостатністю. Наразі немає ознак відторгнення органу – результати виглядають оптимістично. Найближчим часом команда планує отримати схвалення для тестування технології в рамках клінічних досліджень.
У січні минулого року вчені повідомили про першу успішну трансплантацію серця ГМО-свині людині – тоді добровольцем став 57-річний Девід Беннет, який прожив два місяці після операції. Нещодавно автори представили докладний звіт про операцію і причини смерті пацієнта, де розглядаються три ймовірні чинники. Перед проведенням повторної аналогічної операції було враховано всі потенційні ризики. Операцію провели в п’ятницю 22 вересня. Наразі 58-річний Лоуренс Фоссет при тямі і ознак відторгнення серця не зареєстровано, пише Stat.
Для ксенотрансплантації використовували орган свині з 10 змінами в ДНК, які дали змогу зробити серце тварини більш пристосованим для організму людини. Як і минулого разу, донорський орган надала біотехнологічна компанія Revivicor, яка раніше отримала від американського регулятора FDA дозвіл на вирощування ГМО-свиней GalSafe.
“Звичайно ж, вирішальними будуть наступні кілька тижнів, проте ми сприймаємо кожен день як перемогу”, – заявив керівник програми ксенотрансплантації Мерілендського університету Мухаммад Мохіуддін.
У разі успіху вчені планують отримати дозвіл на проведення клінічних досліджень, щоб у плановому порядку набирати пацієнтів на трансплантацію. Такий дозвіл дасть змогу прискорити термін очікування. Наприклад, цього разу пацієнт чекав протягом двох років, проте далеко не всі люди з тяжкою серцевою недостатністю можуть це зробити.
Інші вчені раніше повідомили про успіхи пересадки нирки свині людині. Поки що експериментальні операції проводили на людях після смерті, проте терміни нормального функціонування нирки в організмі вже перевищують місяць.