Приблизно через 20 років половина лісів планети почнуть виділяти вуглекислий газ
Рослинний покрив Землі вбирає чверть або навіть більше емісії викопного палива, яку викидає в атмосферу людина. Але якщо ми не зменшимо темпи кліматичних змін, то через 20 або 30 років до половини світових лісів та степів досягнуть максимального рівня поглинання СО2 — переломного моменту, після якого почнеться рух до природної катастрофи, коли значна частина рослинного світу планети замість кисню почне виділяти в атмосферу вуглекислий газ.
В результаті глобального потепління рослини втрачають свою здатність нормально функціонувати, вважає Катарін Даффі з Університету Північної Арізони (США), головний автор нового дослідження про досягнення межі насичення атмосфери вуглекислим газом. Якщо температура продовжить рости, як раніше, багато рослин, які беруть участь в поглинанні СО2, перестануть його вбирати й почнуть його виділяти, пише ZME Science.
На Землі близько трьох трильйонів дерев та інших рослин, які поглинають вуглекислий газ і виробляють кисень. У процесі фотосинтезу вони з’єднують СО2 зі світлом і водою й отримують вуглеводи, які використовуються для росту. Океани, водорості та рослини абсорбують приблизно половину вуглекислого газу, який викидає в процесі життєдіяльності сучасна людина.
На щастя для нас, зі збільшенням рівня СО2 в атмосфері фотосинтез рослин теж активується. Цей процес називається ефектом вуглецевого добрива. Він захищав людей від наслідків кліматичної кризи. Але після досягнення певної температури, вважають вчені, ефект перестане діяти.
Група вчених під керівництвом Даффі проаналізувала дані про коливання вуглецю за два десятки років, взяті з вимірювальних веж, розташованих у ключових точках планети. Вони виявили, що фотосинтез досягає максимального ефекту в більшості листяних лісів планети при температурі 18ºC, а потім йде на спад. Однак респірація наростає, так що рослини видихають парникові гази швидше, при цьому поглинають їх все менше. І якщо стане досить жарко, ліси перетворяться в джерело СО2.
Зростання середньорічних температур вже відзначався в ряді досліджень різних регіонів Землі. Близько 10% екосистем вже досягають тимчасового максимуму в найспекотніші пори року.
При нинішньому темпі емісій до середини століття до половини біосфери планети може подолати кордон продуктивності. Деякі з найбільш багатих вуглецем біомів – наприклад, ліси Амазонії — піддадуться удару першими.
Підвищення температури більш 18ºC надасть потенційно згубний ефект на сухопутні поглиначі вуглецю, переконані автори дослідження. Якщо нам не вдасться стримати потепління на, або нижче рівня, встановленого Паризькою кліматичною угодою, ліси перестануть поглинати емісію вуглекислого газу і не зможуть виграти нам час на перебудову світової енергетики та промисловості.
Такого ж висновку дійшла міжнародна команда вчених, яка вивчила ліси Амазонії. Виявилося, що протягом останніх десятиліть ліси вловлюють все менше вуглекислого газу.