Ракета Ariane 5 із космічним телескопом «Джеймс Вебб» успішно стартувала з космодрому Куру
Як і було заплановано, телескоп Джемс Вебб (James Webb Space Telescope) успішно запущений в космічний простір. Ракета-носій Ariane 5 разом з апаратом вартістю близько $10 млрд на борту стартувала з майданчика космодрому Куру у Французькій Гвіані о 07:20 за місцевим часом (14:20 за київським часом). Тепер телескоп має подолати 1,5 млн км, перш ніж він досягне своєї мети та розгорне дзеркало для сканування Всесвіту в оптичному та інфрачервоному діапазонах.
Вчені почали обговорювати необхідність розробки наступного після «Хаббла» інфрачервоного телескопа наприкінці 1980-х років, ще до того, як «Хаббл» вирушив у космічний простір. Проєктування апарату було розпочато у 1996 році, а пуск «Джеймса Вебба» спочатку мав відбутися в період між 2007 та 2011 роками. Проте пуск неодноразово відкладався, технологія дорожчала і в якийсь момент американські законодавці навіть подумували припинити фінансування проєкту. Кінець кінцем Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) США переконало Конгрес продовжити виділення коштів і до моменту запуску загальна вартість проєкту склала $9,7 млрд.
Успішна доставка «Джеймса Вебба» в космічний простір — лише початок періоду тривалістю близько місяця, який буде потрібний телескопу, щоб досягти своєї кінцевої мети, яка знаходиться в точці Лагранжа L₂ системи Сонце-Земля. Відразу після відділення від другого ступеня, телескоп почав розгортати сонячну панель, необхідне для забезпечення систем енергією, і навіть антену зв’язку з Землею. Найбільш складним буде етап розгортання 6,5-метрового складного дзеркала, для правильної роботи якого потрібно, щоб його елементи були зістиковані один з одним із найвищою точністю.
Після того, як «Джеймс Вебб» досягне своєї мети, інженери NASA протягом кількох місяців перевірятимуть його системи та обладнання, щоб переконатися у їхній працездатності. Також, калібрування кожного дзеркала буде відбуватися протягом багатьох місяців. Очікується, що перші знімки телескоп передасть на Землю влітку наступного року.