Робота у сфері з догляду за людьми поважного віку
В умовах війни багато людей похилого віку залишилися одні й потребують догляду, допомоги з виконанням домашньої роботи. На сайтах-агрегаторах вакансій, наприклад, Jooble, кожного дня публікуються нові оголошення про пошук доглядальниці. Професія має попит не тільки в Україні, але й у Німеччині, Австрії та інших країнах. Середній рівень доходу таких спеціалістів у нас — від 10000 до 12000 гривень. У цій статті ми розглянемо які умови роботи пропонуються доглядальницям і що потрібно для працевлаштування.
Вимоги до кандидатів
Як правило, приватні особи або агенції шукають для догляду за людьми старечого віку переважно жінок, вік яких не має суттєвого значення. Більшість роботодавців хочуть, щоб у кандидатки був досвід роботи, а наявність середньої медичної освіти ще й буде перевагою. Опікунка повинна бути відповідальною, уважною до особи похилого віку, з розумінням ставитися до можливих фізичних та психічних недоліків, мати гарні комунікативні навички.
Майже кожна вакансія догляду за пристарілими передбачає такі обов’язки:
- заміна постільної, натільної білизни людини;
- придбання продуктів харчування;
- приготування їжі, яка відповідатиме вікові та дієті особи;
- слідкування за прийманням медикаментів;
- допомога у виконанні процедур особистої гігієни;
- прибирання приміщення, у якому проживає людина;
- виклик карети швидкої та виконання алгоритмів першої медичної допомоги за необхідності.
Люди похилого віку не завжди бувають емоційно стабільними, тому опікунка повинна бути толерантною та вміти надавати психологічну підтримку. Робота доглядальницею не підійде фізично слабким кандидатам, адже часто потрібно допомагати літній особі підійматися або самостійно перекладати її, перевертати у ліжку.
Умови роботи
На працевлаштування доглядальницями для людей похилого віку запрошують не тільки родини, а й спеціальні пансіонати. Робітницям пропонуються декілька варіантів графіку: 5 днів на тиждень або вахта 7/7, 15/15. Через те, що пристарілі особи потребують постійного нагляду, опікунки забезпечуються житлом і харчуванням.
Сьогодні заробітна плата доглядальниці в Україні залежить від кількості годин, відпрацьованих за добу. У середньому за один день спеціалісти отримують 600-800 гривень. Для того, щоб робота була легальною і для уникнення непорозумінь щодо обов’язків, укладається трудовий договір.
Доглядальниця зазвичай має право:
- Мати час на відпочинок – у контракті повинні бути зазначені години, відведені на сон, обідню перерву, вихідні дні тощо.
- Відмовити роботодавцеві у виконанні завдань, які не стосуються прямих обов’язків з догляду (наприклад, прибирання гаража).
- Знати правду про стан здоров’я літньої особи для надання правильного догляду.
Робота часто буває психологічно та фізично важкою, тому опікунка повинна бути забезпечена вільним часом. Іноді родини помилково вважають, що навіть у неробочі години доглядальниця повинна бути готова виконувати завдання. При працевлаштуванні важливо зазначити у договорі, що у свій вільний час опікунка не зобов’язана знаходитися біля людини похилого віку. Її обов’язки у цей період повинні взяти на себе родичі, медсестра або фізіотерапевт.