росія активно використовує Minecraft та інші відеоігри для поширення пропаганди
Російські військові та засоби масової дезінформації знайшли нові канали для поширення своєї пропаганди та брехні щодо війни в Україні. У пошуках нової аудиторії кремль розміщує пропаганду у Minecraft та інших популярних іграх та дискусійних групах.
Наприклад, у Minecraft російські гравці відтворили битву за Соледар – українське місто, захоплене російськими окупантами у січні. Канал російської версії World of Tanks відтворив парад танків СРСР у Москві 1945 року. А до Дня росії на платформі Roblox створили бойовий порядок сил МВС.
Ці ігри та суміжні дискусійні сайти, такі як Discord та Steam, стають онлайн-платформами для російського агітпропу. На них поширюється потік пропаганди, який кремль використав для виправдання війни в Україні. Цілями цієї брехні стає нова, в основному молодша аудиторія.
Так, у віртуальних світах гравцям нав’язується символ окупації Z; поширюються брехливі наративи про територіальні претензії росії до України в Криму та інших тимчасово окупованих територій; поширюються маразматичні звинувачення путіним українців у нацизмі, а Заходу – у розв’язанні війни в Україні.
«Ігровий світ – це дійсно платформа, яка може впливати на громадську думку, щоб охопити аудиторію, особливо молодь», – сказала Таня Беккер, дослідник компанії з кібербезпеки ActiveFence, яка виявила кілька прикладів російської пропаганди в Minecraft для The New York Times.
Президент Microsoft Бред Сміт повідомив у квітні, що служби безпеки компанії виявили недавні спроби росії «проникнути в деякі з цих ігрових спільнот», пославшись на приклади в Minecraft та дискусійних групах Discord. Він сказав, що Microsoft повідомляла про них уряд. Глава групи аналізу загроз Microsoft Клінт Уоттс повідомив, що російське воєнізоване угруповання Вагнера просувало «зловмисні наративи» у Discord та Steam, щоб підтримати погляди кремля.
«Пропаганда в основному спрямована на те, щоб Вагнер і російські військові виглядали крутими й загрозливими», – повідомив Уоттс дослідникам, які вивчали екстремізм у відеоіграх.
Зазначається, деякі пропагандистські матеріали в ігровій спільноті відображають погляди простих росіян. Але інші приклади свідчать про причетність держави. Вплив кремля на відеоігри показує, наскільки завзято режим путіна прагне підтримати свої політичні цілі, використовуючи західні соціальні мережі та споживчі товари, попри дипломатичну та економічну ізоляцію.
«Гра повинна допомагати людині розвиватися, допомагати їй знайти себе, повинна допомагати виховувати людину як у рамках загальнолюдських цінностей, так і в рамках патріотизму», – заявив путін.
Джейкоб Дейві, голова відділу досліджень ультраправих рухів та рухів ненависті в Інституті стратегічного діалогу в Лондоні, сказав, що Minecraft та інші ігри можуть бути корисними інструментами для тих, хто хоче вплинути на вразливих молодих людей, особливо якщо ці люди вже зарахували себе до закритих груп, де вони прагнули обговорювати маргінальні ідеології.
«Російська пропаганда намагається просувати свій режим по-новому, — сказав Артем Старосек, голова української консалтингової компанії «Мольфар», яка аналізує онлайн-загрози.
Дослідники «Мольфара» виявили більше десятка випадків прокремлівської пропаганди в Minecraft, Roblox, російських версіях World of Tanks та World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare та War Thunder.