Росія знищила один з найбільших музеїв комп’ютерів у світі, який був у Маріуполі
Великий приватний музей, присвячений ретро-комп’ютерам та відеоіграм it8bit.club, був знищений на початку цього тижня в Україні в результаті триваючого жахливого вторгнення Росії в країну. Хоча знищений музей зовсім не порівнюється з тисячами загиблих і поранених, це все одно сумна втрата, оскільки було знищено понад 500 одиниць комп’ютерної історії, що охоплюють десятиліття, — пише видання Kotaku.
Музеєм, розташованим у Маріуполі, керував Дмитро Черепанов. Новину про його знищення підтвердив Український музей програмного забезпечення та комп’ютерів у Twitter. Повідомляється, що власник Черепанов в безпеці.
Unfortunately it's true. Dmitry and I met personally in his museum a few years ago. It was really good collection. But now Dmitry is in the safe place. This is most important thing in the current situation. Слава Україні.
— Software & Computer Museum (@sncmuseum) March 24, 2022
Проте Черепанов пояснив у Facebook, що втратив не лише музей, а й свій дім.
“Салют реторомани! Ну ось і все, музею комп’ютерів Маріуполя більше немає. Все що залишилося від моєї колекції, яку я збирав 15 років — це лише уламки спогадів на сторінці ФБ, сайт і радіо станція музею. Я намагатимуся й надалі підтримувати сайт та радіо RetroBit, але життя тепер матиме зовсім інші пріоритети. Немає ні мого музею, ні мого будинку ((( і це боляче, але я це обов’язково переживу і відшукаю новий дім!).” – написав Черепанов у свому пості.
Ще у 2019 році видання GIZMODO відвідало музей і поспілкувалися з Черепановим. Як пояснюється в цьому профілі, він почав збирати комп’ютери ще тоді, коли радянський режим створював власні комп’ютери.
«Це як дивитися в альтернативний всесвіт. Машини, популярні серед радянських дітей, виглядають по інакшому, ніж те, що нам знайомо в західному світі, але все ще несуть те саме відчуття ностальгії, яке ви або я можемо відчувати за Commodore 64 або Macintosh II. Черепанов збирає та реставрує ці комп’ютери понад десять років, і його музей ПК – це захоплюючий погляд на широкий розмах революції ПК 1980-х років» – зазначив тоді GIZMODO.
Триваюче смертельне вторгнення Росії в Україну вже призвело до тисяч загиблих та поранених. Це також змусило понад 3 мільйони людей покинути країну, створивши велику кризу біженців в Європі.
З початку вторгнення в лютому багато компаній по всьому світу, як-от Sony/PlayStation, Twitch, Netflix, EA Games та CDPR розробників Witcher, підтримали Україну і пішли з Росії. Тим часом зростаючий список держав запровадив і продовжує вводити суворі економічні санкції проти Росії.