Російські інтернет-провайдери розповсюджують пропаганду війни в Україні через сайти без HTTPS
Майже всі мобільні та деякі проводові провайдери почали підміняти трафік і вставляти на сайти без протоколу HTTPS, який підтримує шифрування і забезпечує захист від прослуховування мережного з’єднання, контекстну рекламу з пропагандою про вторгнення в Україну.
Першим на це звернув увагу користувач Twitter під ніком @MosSobyaniin, коли тестував свій сайт на GitHub. За його словами, ростелеком розміщував на сайті посилання на новини провладних ЗМІ про війну, «національну ідею нашого лідера» і на тексти, в яких виправдовується війна росії в Україні.
Деякі експерти зазначають, що таку підміну на незахищених сайтах використовували й раніше, в основному рекламники. Вони сумніваються, що за просуванням пропагандистських матеріалів про війну стоїть ростелеком, оскільки це надто «зарегульована контора», швидше за все, цим займаються регіональні провайдери.
Із ситуацією зіткнувся і російський малий бізнес. Джерело Insider розповіло про власника стоматологічної клініки, який запідозрив злом, коли побачив на своєму сайті таку рекламу. Але при перевірці з’ясувалося, що вона з’являється, якщо заходити на сайт через мобільних операторів «Білайн» та «Мегафон».
Співрозмовник каже, що вони вставляють пропаганду на всі сайти, які працюють за небезпечним протоколом HTTP. Сайти на протоколі HTTPS працюють нормально, оскільки впровадити в них сторонній код зі сторони оператора неможливо.
Дуже багато власників малого бізнесу не знають, як перевести свій ресурс на HTTPS-протокол. До того ж такий перехід зазвичай супроводжується фінансовими витратами, які не кожен може собі дозволити.
«Яндекс» теж сприяє донесенню до росіян провладної позиції про війну в Україні. Отримувачка електронних розсилок від видань з антивоєнними поглядами розповіла, що «Яндекс.Пошта» часто надсилає такі листи в «Спам».
Нагадаємо, 1 березня колишній керівник «Яндекс.Новин» Лев Гершензон звинуватив сервіс «Яндекс.Новини» у замовчуванні війни.