“Розмноження ссавців у космосі можливе”: японські вчені вперше виростили ембріон миші на борту МКС
На борту Міжнародної космічної станції, яка обертається навколо Землі на висоті близько 400 кілометрів над поверхнею планети, вчені вперше культивували та виростили ембріони мишей в умовах мікрогравітації.
Результати експерименту, розробленого і проведеного під керівництвом молекулярного біолога Терухіко Вакаями з Університету Яманасі, показали, що ембріони мишей можуть, принаймні на початковому етапі, виживати в космічному середовищі.
“Існує ймовірність вагітності під час майбутньої подорожі на Марс, оскільки подорож туди займе більше шести місяців, – розповів Вакаяма. – Ми проводимо дослідження, щоб переконатися, що зможемо безпечно мати дітей, якщо цей час настане”.
Протягом чотирьох днів астронавти культивували ембріони, зберігаючи їх у параформальдегіді, щоб наприкінці експерименту відправити назад на Землю і проаналізувати командою Вакаями.
Було кілька наборів ембріонів. Один з них вирощували на Землі в умовах гравітації як контрольний. Другу контрольну групу на МКС вирощували в умовах імітації земної гравітації, і, звичайно, була експериментальна група в умовах мікрогравітації.
Рівень виживання обох груп на борту МКС був нижчим, ніж на Землі; але ті ембріони, які вижили, розвивалися нормально, як виявили дослідники.
Зазначається, що хоча рівень виживання в космосі був значно нижчим, той факт, що вони вижили, є обнадійливим знаком. Крім того, існували й інші фактори, окрім гравітації, які могли вплинути на низький рівень виживання в космосі.
“Ембріони, культивовані в умовах мікрогравітації, розвинулися в бластоцисти з нормальною кількістю клітин, внутрішньою клітинною масою, трофектодермою і профілями експресії генів, подібними до тих, що культивувалися в умовах штучної гравітації на Міжнародній космічній станції і наземної гравітації”, – пишуть дослідники.
За їх словами, це чітко продемонструвало, що гравітація не мала значного впливу на формування ембріонів.
Проте експерименти за участю вагітних гризунів показують, що перебування в космосі на критичних стадіях вагітності може перешкоджати, наприклад, розвитку вестибулярного апарату.
“Виходячи з цих звітів і наших результатів, можливо, космічне розмноження ссавців можливе, хоча воно може бути дещо порушене. На жаль, кількість бластоцист, отриманих під час експерименту на МКС, не була великою; і ми не змогли підтвердити вплив на потомство, оскільки не отримали потомство від ембріонів, розвинених у космосі”, – пишуть вони.