Ще не ленд-ліз, але вже дещо: якою зброєю Захід допомагає Україні
Українсько-російська війна – це війна технологій. Саме вони визначають переможця на полі бою. На відміну від російської армії українська застосовує сучасні системи озброєнь, серед яких протитанкові ракети Javelin, ПЗРК Starstreak та Stinger, дрони-камікадзе Switchblade та інші.
Про сучасну військову техніку, яку обіцяли надати або вже надали західні країни, розповідає військовий експерт Олег Жданов.
Австралійська бронемашина Bushmaster
Це бойова машина з протикульною і протиосколковою бронею, яка призначена для перевезення особового складу. Також на ній встановлений крупнокаліберний кулемет, завдяки чому він може забезпечувати вогневу підтримку піхоти.
Bushmaster має колісну формулу 4х4, тобто всі чотири колеса ведучі. Завдяки цьому він має підвищену прохідність і може пересуватися бездоріжжям.
В принципі, подібні характеристики притаманні будь-якій іншій броньованій машині схожого типу. Відрізняє їх лише колісна формула, кількість піхотинців, яких можуть взяти на борт, товщина броні та озброєння.
Інші характеристики, крім надійності та «живучості», у цих машин однакові. Що таке «живучість»? Це коли бронетранспортер стійкий до обстрілів (потраплянь куль і осколків) та не втрачає при цьому своїх ходових якостей.
Проблема у тому, що зараз ми не можемо випускати машини такого класу. Через постійні обстріли та бомбування у нас призупинено власне виробництво. Навіть якщо ми знайдемо для них запчастини та комплектуючі, ми не зможемо це робити через брак часу та відсутність технічних можливостей.
Британська ПЗРК Starstreak
На сьогодні це єдиний переносний зенітно-ракетний комплекс (ПЗРК), який має надзвукову швидкість. Тобто його ракета летить зі швидкістю 2,5-3 махів і може гарантовано перехопити будь-який літак. У ПЗРК є блок прицілювання з двома лазерними променями, які супроводжують ціль до її повного знищення. Інтенсивність їхнього випромінення доволі низька, тому літакам дуже важко їх помітити. Слід зазначити, що у більшості ПЗРК аналогічного класу наведення здійснюється за допомогою одного променю, що є менш ефективним. До того ж подвійні промені краще супроводжують ціль та пристосовуються до її маневрів. Крім цього, на ракетах встановлені спеціальні датчики, які обчислюють їхнє положення до завдання удару.
Іншою перевагою Starstreak є те, що його неможливо обдурити як ПЗРК з інфрачервоним наведенням. Це означає, що контрзаходи, тобто теплові пастки, випущені літаком, не спрацюють. Такий захист, зокрема, застосовується у майже всіх сучасних військових гелікоптерах рф. Називається він L-370 Vitebsk, але в експортному варіанті відомий як President-S.
Starstreak летить втричі швидше за літак. Тобто оператор, натискаючи на гачок ПЗРК, гарантовано влучає у ціль (зазвичай у хвіст). Саме у цьому і полягає його перевага над Стінгером.
Оператор Stingerа має бути настільки досвідченим, щоб встигнути збити ціль на висоті 5 кілометрів. Ракета при цьому має летіти в зоні поперечного вітру або на зустрічному курсі. Інакше вона самоліквідується.
Іншою суттєвою відмінністю Starstreak є те, що комплекс складається з трьох вольфрамових стрижнів, кожний з яких має свій невеличкий заряд вибухівки. Наздогнавши ціль, ракета сама вистрілює ці стрижні. Вони руйнують корпус літака і вибухають всередині, спричиняючи додаткові руйнування. Жодна конструкція не зможе витримати такого потужного удару.
Щоб зробити Starstreak більш мобільним, його ставлять на бронетранспортери або кузов автомобіля типу пікап.
Британський береговий ракетний комплекс Harpoon
Береговий ракетний комплекс Гарпун має протикорабельні крилаті ракети з радіолокаційними головками самонаведення та супутниковою навігацією. Їхній максимальний радіус дії сягає 220 км. У вдосконаленій версії ракета під час промаху здатна повторно віднайти ціль. Модифікований комплекс має кращу точність та стійкість до радіоелектронних перешкод.
Також ракети Гарпун можуть не лише летіти на наднизькій висоті, а й декілька разів змінювати курс під час польоту. Тому, коли ракета летить близько до поверхні води, побачити її можна лише тоді, коли вона вже біля корабля.
Нова система керування вогнем (AN/SWG-1A) дозволяє ракеті летіти по непрямій траєкторії, приховуючи тим самим місцезнаходження корабля, з якого вона була випущена.
Зазвичай, комплекс Гарпун встановлюється на кораблях, підводних човнах та літаках. Якщо британці підберуть під нього відповідну платформу, то його можна буде також застосовувати на суходолі.
Його ефективність настільки висока, що з його допомогою ВСУ матиме змогу знищити весь чорноморський флот рф. Радіус дії «Гарпуна» настільки великий, що його ракети можуть долетіти до Севастополя.
Маючи на озброєнні Гарпун, ВСУ зможуть надійно захистити Одесу від атак з моря. У ворожих кораблів просто немає протиповітряних комплексів, які б гарантували їм захист від нього.
Британські автомобіль Husky та бронетранспортер Spartan
Хаскі відрізняються тим, що у них є обладнання для ведення розвідувальної діяльності. Саме тому вони можуть бути використанні у якості розвідувальних машин. Якщо порівнювати їх з Bushmaster, то вони більші за місткістю і розміром. Також вони обладнані восьмимісним позашляховим шасі.
Гусенична машина Spartan – це фактично наша БМП, але при цьому вона сучасніша і виробляється у Великобританії. Цей бронетранспортер є однією з модифікацій бойових машин Combat Vehicle Reconnaissance.
Корпус Spartanа має балістичний захист, протимінні підривні пластини та міцну броню. Окрім цього на машину встановили захист від РПГ-7, системи зовнішнього охолодження та засоби нічного бачення.
Британський важкоброньований автомобіль Mastiff
Свого часу Великобританія використовувала Mastiff під час військових операцій в Афганістані та Африці. Це важкоброньований патрульний автомобіль з колісною формулою 6х6. Зазвичай машину використовують для розвідувально-дозорних задач, вогневої підтримки та нанесення швидких ударів. Бронеавтомобіль вміщує 10 осіб.
Mastiff розвиває швидкість до 90 км/год, оснащений новітніми системами зброї (7,62-мм та 12,7-мм кулеметами або 40-мм автоматичний гранатомет).
В Mastiff використовують систему тактичного зв’язку Bowman та електронний захист від перехоплення повідомлень.
Чим він відрізняється від інших машин? Бронеавтомобіль має додатковий шар броні, який забезпечує йому протимінний захист. Навіть його сидіння захищені від вибухів. Через це Mastiff часто використовують для перевезення зброї та цінних вантажів.
Словацька самохідна гаубиця Zuzana
Самохідна гармата-гаубиця Zuzana має восьміколісне шасі Tatra та ствол натівського калібру155-мм. Над її стволом розташовується компактна РЛС (радіолокаційна станція) для вимірювання початкової швидкості снаряда. Через це її дальність пострілу сягає 33-60 км., в залежності від боєприпасу, який буде застосований. Ця установка належить до високоточної зброї, тому що має у своєму складі боєприпаси з лазерним наведенням на ціль. Завдяки цьому її точність сягає до 3 метрів. Гаубиця також має башту, що розвертається на 360 градусів.
У новій модифікації Zuzanu 2 обладнали новою кабіною з покращеним бронюванням, яка здатна витримати 14,5 мм кулі. Крім цього, гаубиця отримала денно-нічні прилади спостереження та перископи для стрільби. Її система управління вогнем поєднана з засобами зв’язку та може використовувати цифрові карти місцевості. Для отримання цієї інформації було встановлено GPS навігацію.
На кожній установці є електронно-обчислювальна машина, яка дозволяє підготувати данні для стрільби та виконувати самостійне вогневе завдання.
На початку бою швидкість стрільби може сягати 3 постріли за 10 секунд, а після цього від 6-8 за хвилину. Це дуже цінні характеристики, тому що артилерія має лише 2 хвилини на те, щоб відпрацювати вогневу задачу. Чому? Тому що з ворожого боку може прилетіти відповідь.
Німецькі бойові машини Marder
БМП Marder була розроблена ще за часів Холодної війни. На її базі роблять командно-штабні машини, машини зв’язку та машини радіоелектронної боротьби. Тобто це серійна машина, яка масово вироблялась в Німеччині. Наразі її виготовляють лише під певне замовлення.
Від попередніх вона відрізняється тим, що у неї гусеничний хід, більш міцна броня і краще озброєння. Marder від початку розроблялася для підтримки піхоти. Навіть у базовому варіанті вона називається бойова машина піхоти.
Німецька самохідна артилерійська установка PzH 2000
Це одна з останніх розробок німецького оборонпрому. Теж може стріляти до 60 км., в залежності від типу боєприпасів. Гаубиця PzH 2000 має гарні показники щодо точності стрільби і ефективності застосування.
На відмінну від Зузани PzH 2000 є гусеничною машиною. І в цьому є її основний недолік. Зузана після отримання бойової задачі одразу починає розгортатися і вести вогонь. Після цього вона може оперативно залишити вогневу позицію та рухатися далі за заданим маршрутом. Саме тому у світі зараз більше приділяється уваги розробкам колісних гаубиць.
Обидві САУ мають автоматичну систему заряджання. Завдяки цьому можна досягнути швидкострільності до 8 пострілів за хвилину.
При чому кожного разу, коли самохідка стріляє, вона підстрибує і зміщується з місця. Тому щоразу екіпажу необхідно наводити заново зброю на ціль. Наведення здійснюється з допомогою рівнів і точки наводки. Якщо гаубиця відійшла від початкової позиції, то прицільність може збитися від 300 до 500 метрів. Автоматика самостійно відновлює наведення ствола на потрібну ціль.
Тобто сучасна самохідна установка практично усе робить сама. Обслуговуючому персоналу потрібно лише поповнювати боєкомплект і визначати ціль. Розрахунок стрільби (електронно-обчислювальна система), системи заряджання, відновлення і наведення працюють автоматично.
Німецький танк Leopard 1
Цей танк розробили після другої світової війни. Він є досить легким (усього 40 тонн), маневреним та швидким. На ньому встановлена нова система керування вогнем (Krupp-Atlas Elektronik EMES 18), нова нарізна 105-мм гармата, турбодизельний двигун на 830 к.с. та навісна керамічна броня.
Війна технологій
Війна, яка зараз відбувається в Україні є війною технологій. Саме вони визначають переможця на полі бою. Як ми вже встигли побачити, останні розробки російського оборонпрому (винищувачі 4 покоління СУ-35, танки Т-90 та гелікоптери К-52) не можуть протистояти західним зразкам озброєнь 20-30-річної давнини (Stinge, NLAW та іншим). І це вже не кажучи про найновітніші системи, серед яких ударні безпілотники Reaper (які планують постачати США) та дрони-камікадзе Switchblade (які вже є на озброєнні ВСУ).
Сподіваємося, що наші західні партнери й надалі постачатимуть подібні, а може навіть і кращі, види озброєнь. Саме їх нам на сьогодні так не вистачає.