Що сталося з повітрям в Києві та Україні
Версії Кабміну, Гідрометцентру, екологів та геофізиків
Минулої неділі, 20 жовтня, в Україні почалася паніка: один з міжнародних сервісів моніторингу якості повітря Windy показав, що наша країна лідирує у світі за рівнем забруднення чадним газом (СО). Незабаром офіційні особи країни стали заявляти: об’єктивних причин для паніки немає, серйозних аномалій не виявлено. Mind зібрав основні версії Кабміну, Гідрометцентру, екологів, геофізиків тощо, а також дані різних сервісів моніторингу.
Показники сервісів моніторингу
За даними Windy, 23 жовтня підвищений рівень концентрації СО спостерігався в Київській, Чернігівській та Черкаській областях, а також над Азовським морем (біля Маріуполя і Мелітополя).
Наприклад, у центрі Києва датчики зафіксували 34 ppm, у Чернігові – 31 ppm.
Довідка
Вплив вмісту СО в навколишньому повітрі на людський організм:
30 ppm – максимально допустима концентрація на робочому місці за 8-годинну зміну.
200 ppm – невеликий головний біль у межах 2–3 годин.
400 ppm – головний біль у межах від 1 до 2 годин, спочатку в лобовій частині та скронях, потім поширюється на всю голову.
800 ppm – запаморочення, нудота і сіпання кінцівок у межах до 45 хвилин, втрата свідомості в межах 2 годин.
1600 ppm – головний біль, запаморочення, нудота в межах 20 хвилин, смерть у межах 2 годин.
3200 ppm – головний біль, запаморочення, нудота в межах від 5 до 10 хвилин, смерть у межах 30 хвилин.
6400 ppm – головний біль і запаморочення в межах від 1 до 2 хвилин, смерть у межах від 10 до 15 хвилин.
12 800 ppm – смерть у межах від 1 до 3 хвилин.
Втім, 23 жовтня наша країна вже не була лідером на світовій мапі за рівнем концентрації СО.
За даними іншого сервісу – українського порталу SaveEcoBot, 23 жовтня в декількох великих містах нашої країни рівень забруднення перевищував норму.
У восьми місцях столиці зафіксовано нездоровий рівень якості повітря.
Довідка
SaveEcoBot показує індекс якості повітря за алгоритмом US-EPA.
Значення
0–50 – нормальний рівень (якість повітря вважається задовільною, забруднення є незначним).
51–100 – задовільний (якість повітря прийнятна, проте деякі забруднювачі можуть становити небезпеку для людей, які є особливо чутливими до забруднення).
151–200 – нездоровий (будь-яка людина може почати відчувати погіршення здоров’я).
201–300 – дуже нездоровий (небезпека для здоров’я від надзвичайних умов. Може позначитися на всьому населенні).
300+ – небезпечний (кожній людині загрожують серйозні наслідки для здоров’я).
За даними сервісу Аirvisual, Київ посідає восьму позицію світового рейтингу AQI (air quality index – індекс якості повітря).
Що кажуть чиновники?
Версія Кабміну: прем’єр-міністр України Олексій Гончарук на брифінгу заявив: офіційні дані не підтверджують аномальні показники сервісів моніторингу. «Зараз ми розбираємося з цим. Попередньо мені доповіли, що за офіційними нашими даними, у нас в повітрі нічого аномального не спостерігається і якість повітря зараз в межах гранично допустимої концентрації. Жодних аномальних перевищень чогось небезпечного в повітрі ми, за офіційними даними, не бачимо», – сказав Гончарук.
Прем’єр додав: оскільки інформація про забруднення з’явилася, фахівці з’ясовують, якою була методологія оцінки стану забруднення повітря і «що ці картинки насправді означають».
Версія Гідрометцентру: в Україні спостерігається звична для осені концентрація забруднюючих речовин у повітрі. Про це на брифінгу заявив директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда. «Стурбованість, яка поширювалася серед громадських організацій і в ЗМІ, на наш погляд, не має суттєвих підстав. Таке забруднення – звична характеристика осені. Воно відбувається щороку в осінній період», – зазначив він.
За даними Гідрометцентру, останнім часом у середньому по Україні концентрація СО становила 0,1–1,4 5 мг/куб. м (близько 1 ppm. – Mind) за максимально допустимого рівня 5,5 мг/куб. м. «Лише в Дніпрі, Кам’янському, Кривому Розі, Львові та Одесі було перевищення гранично допустимої концентрації (ГДК)», – зазначив Кульбіда.
Версія геофізиків: у Центральній геофізичній обсерваторії імені Бориса Срезневського підкреслили: чутки про смог над Україною – безпідставні. За даними обсерваторії, у Києві максимальні разові концентрації СО на стаціонарних постах коливалися в межах 0,4–1,0 ГДК. Немає небезпеки запаморочень і летальних випадків.
Версія столичних екологів: метеорологічна мряка над Києвом особливої загрози для здоров’я не становить. Про це на брифінгу заявив заступник начальника управління екології та природних ресурсів КМДА Олександр Савченко. «Значних перевищень в Києві немає. Це звичайна для цієї пори року ситуація, коли є температурні інверсії, у приземному шарі накопичуються шкідливі речовини», – зазначив Савченко. Він перерахував декілька причин утворення смогу: автомобільні гази, продукти горіння (спалення сміття та листя на присадибних ділянках), діяльність підприємств і торфовища, що горять на Київщині.
Версія Мінекоенерго: у період 15–21 жовтня 2019 року концентрації забруднюючих речовин у повітрі по Україні не зафіксовано. Про це нещодавно повідомила прес-служба відомства. За даними спостережень на мережі моніторингу гідрометеослужби, у цей період вміст СО в повітрі Вінниці становив 0,3–0,45 мг/куб. м, Дніпра – 0,6–1,45 мг/куб. м, Житомира – 0,0–0,15 мг/куб. м, Запоріжжя – 0,2–0,65 мг/куб. м, Києва – 0,4–1,05 мг/куб. м, Кременчуга – 0,0–0,95 мг/куб. м, Кривого Рога – 0,2–1,2 5 мг/куб. м, Кропивницького – 0,0–0,65 мг/куб. м, Лисичанська – 0,2–0,65 мг/куб. м, Луцька – 0,0–0,45 мг/куб. м, Маріуполя – 0,2–0,45 мг/куб. м, Миколаєва – 0,2–1,05 мг/куб. м, Одеси – 0,3–1,55 мг/куб. м, Полтави – 0,4–1,25 мг/куб. м, Тернополя – 0,4–0,65 мг/куб. м, Харкова – 0,3–0,85 мг/куб. м, Херсона – 0,0–0,65 мг/куб. м, Хмельницького – 0,2–0,85 мг/куб. м, Черкас – 0,2–0,65 мг/куб. м, Чернівців – 0,1–0,45 мг/куб. м, Чернігова – 0,1–0,85 мг/куб. м.
Версія Уляни Супрун: екс-міністр охорони здоров’я пояснила розбіжність даних сервісів моніторингу та офіційних показників. «Більшість сервісів, які вимірюють показники забруднення в України, працюють через мережу датчиків, розміщених у різних місцях. Але говорити про точну якість вимірювання ми не можемо. Дуже ймовірно, що туман може сприйматися за зважені часточки, на точність показників також може впливати висока вологість повітря. Найчастіше датчики в таких пристроях не вміють відрізняти частинки пилу від частинок води і туману, тому показують хибні результати», – написала Супрун на своїй сторінці у Facebook.
І заспокоїла: «В Україні та Європі ніде немає нормального рівня СО в повітрі. Він всюди завищений, особливо в містах. Не виключено, що за ними бракує даних»
Що робити?
Повірити чиновникам і не панікувати або дочекатися найближчого похолодання. Ще як один з варіантів – сподіватися на посилення вітру, який розжене скупчення «поганого повітря».
Рекомендації Уляни Супрун:
- Купувати медичні маски чи оригінальні пов’язки не треба. Якщо хочете справді захиститися, а не просто збільшувати паніку, то потрібен респіратор із фільтрами, і його треба регулярно міняти на новий.
- Робіть вдома вологе прибирання.
- Не паліть листя. Листя найкраще залишати під деревами. У ньому живуть корисні комахи, і воно допомагає утримувати вологу в землі.
- Не паліть стерню і сухостій. Це руйнує ґрунти і вбиває у вогні живих істот, що їх населяють.
- Відмовтеся від автомобілів принаймні на період безвітряних теплих днів і холодних ночей. Користуйтеся громадським транспортом.
- Користуйтеся денними кремами із ретиноїдами і токоферолом. Вони захищають шкіру від пошкодження агресивним середовищем.
- Покиньте куріння. Через куріння в крові і так є від 3 до 20% карбоксигемоглобіну, залежно від того, скільки людина палить.
Рекомендації Інституту громадського здоров’я ім. А. М. Марзєєва НАМН України:
- Спробувати обмежити перебування на відкритому повітрі, дітям і вагітним краще відмовитися від прогулянок.
- Тримати вікна закритими, особливо вночі та рано вранці, при провітрюванні кватирку завішувати вологою тканиною.
- Збільшити споживання рідини до 2–3 л на день для дорослих, включити в раціон більшу кількість овочів і фруктів.
- У разі виникнення симптомів гострого захворювання або нездужання (поява ознак задишки, кашлю, безсоння) звернутися до лікаря.