Що таке Dogecoin? Як шанувальники мема про Сіба-іну створили піраміду без обману
Щоб створити криптовалюта Dogecoin, програмісту Біллі Маркусу з Портленда знадобилося всього три години. Майже через сім років її капіталізація перевищує $85 млрд, і навіть сам засновник ставить собі питання, чи гідна вона такої оцінки? Хто «розігрів» монету і як довго буде тривати зростання?
Щоб створити криптовалюту Dogecoin, про щоденні цінові рекорди якої в останні кілька тижнів пишуть бізнесові та фінансові ЗМІ світу, інженеру-програмісту IBM Біллі Маркусу з Портленда знадобилося всього близько трьох годин. Справа була в грудні 2013 року. Ці три години він витратив на те, щоб в тому рахунку й намалювати графіку та «пропрацювати» призначений для користувача інтерфейс.
Для створення криптовалюти Маркус використовував популярний тоді мем із задоволеним писком собаки породи Сіба-іну. Ідея була в тому, щоб висміяти зростання популярності альткоїнів — всіх криптовалют, які з’явилися після біткоїна, і перетворити сам мем в криптовалюту, пише Coindesk.
Але у цьому жартівливому намірі був й глибший сенс. Маркус хотів, щоб його криптовалюта була доступна широким масам — на відміну від біткоїна, чия історія супроводжувалася таємницею анонімного творця й привертала невелику нішеву групу майнерів, пише економіст бізнес-школи Університету Південного Уельсу Усман Чохан у своїй роботі про Dogecoin. Реалізувати ідею Маркусу допоміг Джексон Палмер, співробітник Adobe. Він, зокрема, придбав домен dogecoin.com, пише CNN.
На першому екрані цього сайту досі красується зображення задоволеної собаки. Під нею — напис: «Dogecoin — це цифрова децентралізована валюта з відкритим кодом, яку вибирають Сіба-іну по всьому світу». Ще одна цікава деталь, яка говорить про те, що в почутті гумору Маркусу не відмовиш: його нік в Twitter — Сібатосі Накамото, що також є відсиланням до псевдоніма творця (або групи авторів) біткоїна — Сатосі Накамото.
Задум вдався — Dogecoin дійсно було просто використовувати. На сайті можна завести онлайн-гаманець на різних операційних системах, а після в кілька кліків обмінюватися монетами. Створення нових догкоїнів в десять разів швидше, ніж у біткоїна, і займає одну хвилину. Крім того, всього у світі може бути тільки 21 млн біткоїнів (на цей час — трохи більш як 1,2 млн), а кількість догкоїнів не обмежена, пише американський Forbes. Зараз, за даними CoinMarketCap, в обігу знаходяться близько 129 млрд монет.
У певний момент власники догкоїнів почали об’єднуватися, щоб допомогти тим, хто втратив кошти, або зібрати потрібну суму на розв’язання якої-небудь проблеми. Спільнота власників догкоїнів, наприклад, пожертвувала $50 000 на боротьбу з кризою чистої питної води в Кенії та зібрала гроші для організації, яка надає службових собак для допомоги дітям з особливостями розвитку.
Сам Маркус продав майже всі свої монети у 2015 році — про це він повідомив в пості для користувачів Reddit. Тоді він втратив роботу і боявся, що його заощадження закінчаться. Скільки він тоді виручив, Маркус не повідомив, але уточнив, що грошей вистачило на старий автомобіль Honda Civic. У тому ж 2015 році проєкт покинув і інший засновник Dogecoin, Джексон Палмер. Він заявив проєкту Coindesk, що йде з криптоіндустрії: атмосферу в ній він назвав токсичною, додавши, що індустрія знаходиться в стагнації, в тому числі через низьку якість нових проєктів.
За даними на 7 травня 2021 року, капіталізація криптовалюта Dogecoin близько $80 млрд (дещо знизилася в порівнянні з попередніми місяцями). За цим показником вона поступається тільки біткоїну, ефіріуму та токену криптобіржі Binance. Це більше, ніж капіталізація російського «Газпрому», Ford або Twitter. З початку року ціна Dogecoin зросла майже на 12 000% і зараз дорівнює приблизно $0,61 за монету.
Як так вийшло і до чого призведе таке зростання?
Вірусна інвестиція
Приватні непрофесійні інвестори сьогодні все частіше інвестують в так звані «мемні» активи. Так уже було з GameStop, Microvision, а тепер історія повторюється з «мемом» криптовалюти Dogecoin. Після того, як до «розігріву» активу приєдналися відомі люди, в тому числі Ілон Маск, все це перейшло в стадію «вірусного» інвестування, заявив Forbes партнер Capital Lab Євген Шатов.
Кількість грошей в системі штовхає інвесторів в найризикованіші авантюри, ніхто не намагається оцінювати ризики, ніяких фундаментальних причин для зростання Dogecoin немає — є «тільки сильна віра покупців у винятковість і перспективу» цієї криптовалюти, вважає Шатов. «Люди спекулюють на ринку і купують все підряд через рекордну ліквідність й дорогі оцінки традиційних активів», — вважає він. Крім того, тепер Dogecoin стало простіше купити. Великі біржі, наприклад, Gemeni та Binance, запустили торгівлю цією криптовалютою, а це теж свого роду драйвер зростання попиту, говорить Шатов.
Котирування цієї криптовалюта дуже сильно схильні до словесних інтервенцій з боку великих інвесторів. Один з них — Ілон Маск, твіти якого підіймають котирування Dogecoin на 10-15% і більше, вважає керівник відділу аналізу даних CEX.IO Broker Юрій Мазур. «Наявність такого маркетингового євангеліста створює передумови для потужних «бичачих» рухів ціни», — сказав він.
Ілон Маск, дійсно, кілька разів згадував валюту у своєму Twitter, після чого її ціна різко йшла вгору. Наприклад, 6 лютого він назвав її «народною криптовалютою», а ще через кілька днів написав, що купив Dogecoin для свого сина. «Dogecoin може бути моєю улюбленою криптовалютою», — написав він ще у квітні 2019 го, коли користувачі акаунта криптовалюти в Twitter жартома вибрали його керівником проєкту.
Зараз Dogecoin «розганяється» на тлі очікувань участі Ілона Маска в комедійному шоу Saturday Night Live 8 травня; Є ймовірність, що він заговорить про Dogecoin, каже Шатов.
Але Маск — не єдиний, хто сприяв зростанню ціни на Dogecoin. Цього року кілька компаній оголосили, що будуть приймати цю криптовалюта як альтернативний засіб оплати. Серед них — американська медична компанія CovCare. У березні цього року власник баскетбольної команди Dallas Mavericks Марк Кьюбан заявив The New York Times, що клуб почав продавати квитки на свої матчі за Dogecoin. «Іноді в бізнесі тобі доводиться робити щось веселе», — пояснив він своє рішення. Клуб з 2019 року продає квитки на матчі й атрибутику за біткоїни. У травні до Dallas Mavericks приєднався каліфорнійський бейсбольний клуб Oakland Athletics, запропонувавши уболівальникам купити квиток на двох за 100 догкоїнів.
До стрибка ціни привела новина про те, що популярна торгова онлайн-платформа eToro дасть можливість своїм клієнтам торгувати цією криптовалютою. Доступ до неї отримають понад 20 млн осіб, вважає генеральний директор швейцарської фінансової компанії Newcent Володимир Сметанін. Тільки одна ця новина допомогла підняти ринкову капіталізацію Dogecoin вище $50 млрд.
Спеціально розігрівали ціну на Dogecoin і армія користувачів Reddit. У двох субреддітах цієї платформи — r/CryptoCurrency (2,5 млн осіб) та r/SatoshiStreetBets (трохи більш як 430 000) — користувачі домовилися про покупки криптовалюти, щоб її ціна досягла $1. «Тримаюсь за своє місце в цій поїздці на Місяць. Дозволив моїй кав’ярні також приймати Doge в якості оплати», — написав один з користувачів з ніком Honks4Stonks. Аналогічна кампанія з 20 квітня проводилася в Twitter та Discord — користувачі публікували пости із закликом купувати Dogecoin під хештегом #DogeArmy, #DogeDay420 та #Doge420 (420 — це 20 квітня. — Forbes).
Цінності, ціна та наслідки
Маркус вже й сам задається питанням, чи нормально, що Dogecoin стільки коштує?
«Після недавньої манії довкола Dogecoin моя поштова скринька виявилася заповнена листами від людей, які вимагали від мене зробити щось, щоб вони стали багатшими», — написав Маркус в спільноті Reddit. За його словами, люди кажуть, що Dogecoin повинен коштувати $1, що зробить ринкову капіталізацію цієї криптовалюта вище, ніж у реальних компаній — Boeing, Starbucks, American Express, IBM. «Чи заслуговує Dogecoin цього? Це те, чого я не можу зрозуміти», — написав він. На його думку, Dogecoin повинен уособлювати радість, доброту, творчість, дурість та абсурд — в цьому і є цінність цієї криптовалюти.
Незвичайність ситуації з Dogecoin полягає в тому, що це своєрідний «цифровий МММ» — піраміда, але в ній ніхто нікого не обманює, сказав Forbes директор з розвитку бізнесу Alfa Asset Management (Europe) S.A. Вадим Погосян.
«Зараз завдяки вкладенням в Dogecoin буквально за ніч стають мільйонерами коштом нових покупців монет. Але фундаментально за цим проєктом нічого немає. Якщо, наприклад, у криптовалюти Ethereum є технологічні можливості, за допомогою яких можна буде в майбутньому, наприклад, укладати смартконтракти, то у Dogecoin найпростіший код, його ніде й нікуди застосовувати», — сказав Погосян.
«Вартість Dogecoin все більше й більше «розігрівається». І це, я вважаю, дуже небезпечно. Як тільки стане ясно, що зростання кількості нових користувачів зупинилося, власники монет почнуть фіксувати прибуток. І ті, хто не встигнуть продати, зазнають колосальних збитків. Це як гра в «гарячу картоплю», — попереджає Вадим Погосян.
Котирування Dogecoin навряд чи є еталоном стабільності, і якщо хвиля згадок в соцмережах спаде, немає ніяких гарантій, що монета не відкотиться, додає Юрій Мазур. У другій половині квітня Dogecoin двічі втрачав в ціні: спочатку понад 40% 16-17 квітня, потім ціна відновилася, але знову впала більш ніж на 50% 3 20 по 23 квітня.
Якщо різкий спад Dogecoin трапиться, навряд чи він зуміє «заразити» широкі ринки, хоча і залишається невеликий ризик, що це спровокує ланцюгову реакцію продажів спекулятивних активів, не виключає Євген Шатов. Швидше за все, за його словами, цей негативний сценарій передбачає невеликий короткочасний спад в більш традиційних активах.