Штучний міні-місяць підлетить дуже близько до Землі, перш ніж покинути орбіту
За словами астрономів, штучний «міні місяць» повинен знову наблизитися до Землі, перш ніж покинути орбіту нашої планети. Міні місяць, що отримав назву 2020 SO, насправді являє собою шматок космічного сміття 1960-х років, який був тимчасово притягнутий гравітацією Землі.
Об’єкт був вперше виявлений 17 вересня 2020 року 71-дюймовим телескопом Pan-STARRS1, розташованим на вершині гори Халеакала гавайського острова Мауї. Незадовго після його відкриття астрономи почали припускати, що об’єкт є штучним через свої нетипові характеристики. Згодом дослідники визначили, що мова насправді йде про верхню ступінь ракети «Атлас-Центавр», запущеної ще в 1966 році в рамках невдалої місячної місії NASA «Сервейер-2».
1 грудня SO 2020 дуже близько підійшов до Землі, про що повідомив астроном Джанлука Масі (Gianluca Masi) з проєкту Virtual Telescope Project – він наблизився до нашої планети на відстань 50,9 тис. Км – це приблизно 13% середньої відстані від Землі до Місяця. А 1 лютого об’єкт знову підійде дуже близько (за космічними мірками) до Землі, хоча і трохи далі, ніж в попередній раз – відстань складе близько 224,5 тис. Км.
«Після свого надзвичайно близького прольоту в грудні SO 2020 знову наблизиться дуже близько – на цей раз, щоб попрощатися, – написав астроном на сайті Virtual Telescope Project (VTP). – Як ми знаємо, це прискорювач космічної місії “Сервейер-2”, який був тимчасово захоплений нашою планетою. Незабаром цей штучний міні місяць покине нашу землю і вийде на нову орбіту навколо Сонця».
Охочі поспостерігати за 10-метровим об’єктом під час його останнього зближення із Землею зможуть зробити це завдяки прямій трансляції, яку Джанлука Масі буде вести на сайті VTP починаючи з 22:00 за київським часом 1 лютого.
Місія «Сервейер-2» стартувала 20 вересня 1966 року за допомогою ракети-носія «Атлас-Центавр». Метою було вивчення місячної поверхні за допомогою безпілотного апарату. Але технічні проблеми призвели до того, що центр управління польотом втратив контроль над місячним посадковим модулем, який в підсумку впав на Місяць.