Шведські вчені створили хімічний накопичувач сонячної енергії – він дозволяє зберігати заряд роками
Група вчених зі шведського Технологічного університету Чалмерса близько 10 років займається проблемою хімічного накопичення сонячної енергії. Дослідники розробили рідину, яка під впливом світла змінює свою молекулярну структуру та залишається у такому стані роками. Перетворити накопичену енергію на електрику можна у будь-який час за допомогою простих реакцій, що робить розробку перспективною для живлення широкого спектра пристроїв.
На основі акумулюючої енергію рідини MOST (MOlecular Solar Thermal) лежить сполука вуглецю, водню та азоту. При висвітленні рідини її молекулярний склад видозмінюється, перетворюючи її на ізомер. У такому вигляді рідина без зміни молекулярного складу може зберігатись до 18 років. Щоб обернути енергію з рідини необхідно пропустити її через каталізатор. Енергія вивільняється у вигляді тепла, яке, своєю чергою, подається на термоелектричний генератор та виробляє електричний струм.
Досвідчене встановлення дозволяє отримувати 1,3 Вт енергії з одного кубічного метра рідини. Для комерційного використання такого обсягу енергії недостатньо, тому подальша робота буде спрямована на підвищення ефективності процесів накопичення та перетворення. У майбутньому, впевнені вчені, рідинна система тривалого накопичення енергії цілком може з’явитися в смартфонах і в електроніці, що носиться, як і в системах накопичення енергії в будинках і в інших додатках.
Шведські вчені опублікували роботу про дослідження у журналі Cell Reports Physical Science.