Сингапур і Facebook розроблять проект тропічного дата-центру
В рамках проекту «Стійкий тропічний дата-центр» (STDC) будуть протестовані нові методи охолодження обладнання ЦОД з метою зниження навантаження на сінгапурську електромережу. Необхідність в цьому назріла, оскільки на Сінгапур припадає близько 60% центрів обробки даних Південно-Східної Азії й вони споживають вже 7% всієї доступної країні електроенергії. Попри зростаючий попит, владі довелося накласти мораторій на будівництво нових об’єктів.
Тестовий майданчик STDC розміститься на території кампуса Kent Ridge Національного університету Сінгапуру (NUS). Він дозволить випробувати конструкцію теплообмінника з вологопоглинаючим покриттям і систему StatePoint, яку Facebook і Nortek розробили для тропічних районів. Також буде розглянуто варіант гібридного охолодження на рівні чіпів і система динамічного управління охолодженням на основі цифрових двійників і алгоритмів штучного інтелекту (ІІ).
Дослідники планують з’ясувати, чи може теплообмінник, покритий адсорбентом, поліпшити непряме випарне охолодження в умовах тропічного клімату. Тестування такої системи в реальних умовах експлуатації необхідно для подальшого безпечного впровадження на комерційних об’єктах. А гібридне охолодження чіпів має підвищити надійність, оскільки систему повітряного охолодження можна використовувати під час обслуговування підводу води.
Також будуть досліджені можливості «Тропічного ЦОД з повітряним охолодженням 2.0» – оновленої версії системи, проектування якої було розпочато у 2017 році. Вона здатна ефективно працювати при підвищених температурі повітря і вологості, що дозволяє знизити енергоспоживання обладнання підготовки повітря.
На рівні держави створення стенду для випробувань інноваційних систем охолодження підтримали національний дослідницький фонд (NRF) та Агентство розвитку інформаційних технологій (IMDA). На реалізацію проекту сумарно виділено $ 17 млн.
Найбільшим приватним інвестором стала Facebook, яка ще у 2018 році вибрала Сінгапур для розміщення великого 11-поверхового ЦОД потужністю 150 МВт. Енергію для нього нададуть сонячні електростанції місцевої компанії Sunseap, розташовані на дахах будинків і воді. Енергоефективність (PUE) об’єкта планується на рівні 1,19. Для цього і потрібна буде система рідинного охолодження StatePoint.
Учасники проекту сподіваються, що всі ці технології в сукупності допоможуть знизити енергоспоживання в індустрії центрів обробки даних на 40%, якщо вони будуть впроваджені в усьому тропічному регіоні. З огляду на високу частку викопного палива в місцевій електроенергетиці, це дозволить скоротити викиди парникових газів на 25%.