Слухові апарати будуть читати по губах, аналізувати жести і працювати в 5G
Вчені з університетів Вулверхемптона та Единбурга оголосили про розробку самого просунутого слухового апарату у світі. Нова система буде зчитувати жести рук і міміку співрозмовника за допомогою набору камер, передавати інформацію через 5G-мережі й обробляти дані в хмарі шляхом алгоритмів на базі ШІ. Проєкт підтримується державною радою EPSRC на суму в $ 4,4 млн. В рамках британської програми «Технології, що трансформують охорону здоров’я до 2050 року».
Чотирирічний проєкт під назвою «Когнітивно-натхненні мультимодальні слухові апарати з підтримкою 5G-IoT» (COG-MHEAR) буде розділений на кілька підпрограм, присвячених одному продукту. Основна програма буде орієнтована на сприйняття людської мови в повсякденних галасливих ситуаціях, які, як правило, вимагають як слухових, так і візуальних відчуттів. Слухові апарати COG-MHEAR НЕ будуть напружувати слухову сенсорну систему, а запропонують імітацію реальних звуків в процесі розмови.
Автори проєкту розроблять IoT-систему, яка буде підключати слухові апарати до хмарної платформи через 5G-мережі. Такий підхід знизить навантаження на сам пристрій і зробить його більш енергоефективним – всі обчислення будуть проводитися в хмарі за допомогою просунутих алгоритмів і передаватися назад з затримкою менш як 10 мс. Зібрана інформація буде анонімною та буде шифруватися, щоб зберегти приватність кожної бесіди. Інженери також будуть використовувати гнучку електроніку та спеціальні антени, які зменшать габарити гаджета – передбачається, що за розміром COG-MHEAR не відрізнятиметься від звичайних слухових апаратів.
При цьому описаний пристрій стане лише прототипом більш досконалого апарату – в довгостроковій перспективі, коли вчені вирішать ряд проблем з живленням і обчислювальними потужностями, обробка вхідних даних буде переведена на локальний пристрій. Одна з кількох можливих концепцій – інтеграція COG-MHEAR за принципом нейроінтерфейсу – мозок-комп’ютер.
«Наша ідея для 2050 року – вийти за рамки 5G-IoT і Інтернету, щоб створити незалежний мозкоподібний чіп на кристалі для розв’язання проблем з розмірами слухового апарату, потужністю, зв’язком і кібербезпекою», – пояснив один з учасників COG-MHEAR Ахсан Аділ з Вулверхемптонского університету.
Крім Вулверхемптонского та Единбурзького університетів, в проєкті братимуть участь університети Глазго, Манчестера, Ноттінгема, Херіота-Уатта, компанії Nokia Bell-Labs і Alpha Data, а також ряд великих дослідних центрів Великобританії.