Сьогодні 13 січня SpaceX виведе в космос український супутник «Січ 2-30»
Сьогодні о 15:00 UTC (17:00 за Києвом) ракета SpaceX Falcon 9 запустить Transporter-3, місію, яка складається з численних малих мікросупутників та наносупутників для комерційних і державних замовників, які прямують на сонячно-синхронну орбіту. Серед них буде й український супутник «Січ 2-30».
Україномовну трансляцію пуску можна буде подивитися на відео в шапці до цієї новини та на каналі YouTube Alpha Centauri Ukraine.
Про можливість запуску супутника на ракеті SpaceX ми повідомляли ще в лютому 2021 року. Тоді Державна космічна агенція України повідомила що було підписано договір з американською компанією. В березні інформація про те що Січ 2-30 полетить саме на ракеті Falcon 9 підтвердилась. А в грудні 2021 року супутник доправили в США на мис Канаверал де його з’єднали з ракетою.
«Січ-2-30» — український супутник оптико-електронного спостереження Землі, який спочатку розроблявся під назвою «Січ-2-1». Супутник розроблено в рамках Національної космічної програми України. Проєкт був завершений у 2019 році. Супутник призначений для отримання цифрових зображень поверхні Землі у видимому й інфрачервоному діапазонах довжин електромагнітних хвиль і передачі інформації отриманих зображень наземному інформаційному комплексу космічної системи.
Востаннє супутник дистанційного зондування землі Україна запускала 10 років тому.
Також, з нюансів саме цього запуску, ракета Falcon 9 повернеться на мис Канаверал та зробить посадку на землю, а не в океані на плавучу баржу, як зазвичай.
Сьогоднішній політ знаменує собою другу місію цього року для SpaceX і першу посадку на мисі з минулого літа. Falcon 9 буде літати по унікальній траєкторії — південній траєкторії запуску, яка рідкісна для польотів із мису. Таким чином, Falcon 9 може бути видно з землі.
У середу (12 січня) компанія розіслала електронною поштою повідомлення для місцевих жителів про очікувані гучні звуки при запуску місії.
«Приблизно через вісім хвилин після зльоту перший ступінь Falcon 9 приземлиться в зоні приземлення 1 (LZ-1) SpaceX на базі космічних сил США на мисі Канаверал, штат Флорида», – йдеться у повідомленні. «Існує ймовірність того, що місцеві жителі (і мешканці навколишніх округів) можуть почути один або кілька звукових ударів під час приземлення».
SpaceX додала, що те, що почують мешканці, залежить від погодних умов.
Такі місії, які перевозять корисне навантаження від різних клієнтів, дозволяють кільком клієнтам розділити вартість ракети та запуску. Зазвичай супутники, які літають на транспортних місіях, «вибагливі», коли справа доходить до бажаних місць призначення, однак, якщо їм потрібна більш витончена орбіта, вони можуть або дочекатися місії Transporter, орбіта якої близька до їхніх потреб, або вони можуть вибрати інші пускові установки та конфігурації.
SpaceX розпочала свою спробу спільного запуску у 2018 році із запуску 60 невеликих супутників для місії під назвою SSO-A. Цей політ, який вилетів із Каліфорнії, дозволив SpaceX доставити на низьку навколоземну орбіту невелику армаду супутників, кожен з яких був випущений як частина ретельно відтестованого орбітального балету, розрахованого так, щоб супутники не зіткнулися один з одним.
Завдяки успіху цієї місії компанія вирішила зробити доступною послугу масового запуску Transporter, пропонуючи вивід в космос корисного вантажу на Falcon 9 за 1 мільйон доларів за штуку. Кожне корисне навантаження має бути вагою 440 фунтів (200 кілограмів) або менше й виводитись на сонячно-синхронну орбіту. Слоти запуску бронюються через веб-сайт компанії й пропонуються через регулярні проміжки часу приблизно 3-4 рази на рік.
Перший з цих космічних польотів під назвою Transporter-1 був запущений в січні 2021 року зі 143 супутниками схованими в обтічник корисного навантаження ракети, що встановило новий рекорд за кількістю супутників, які переносить одна ракета. Після цього успіху SpaceX запустила місію Transporter-2 у червні, запустивши 88 малих супутників.
Усі три місії мали рідкісну посадку RTLS. Якщо сьогодні все піде, як планувалося, Transporter-3 відзначить 21-е успішне приземлення першого ступеня ракети-носія на мисі Канаверал. Загалом це буде 102-а посадка для SpaceX, причому більшість з них відбулася в морі.
Наразі синоптики прогнозують 70% вірогідність хороших умов для можливості запуску сьогодні, при цьому єдиними погодними проблемами є потенційні купчасті хмари та густі хмари над місцем запуску. За потреби у п’ятницю є резервний час запуску, а умови покращаться до 90%.
Отже, запасаємось попкорном та дивимось трансляцію пуску!