Сьогодні керівник Amazon Джефф Безос летить у космос. Можливі три світові рекорди. Трансляція
Сьогодні, 20 липня, суборбітальна ракета ‘стрибун’ New Shepard вперше в історії компанії Blue Origin виведе на космічну висоту капсулу з людьми. Цей політ, як планується, встановить щонайменше три світові рекорди: в космосі побувають наймолодший і найстарший астронавт, а також найбагатший – глава компанії Джефф Безос.
Трансляцію місії NS-16, яку назвали #NSFirstHumanFlight, обіцяють почати з 14:30 за київським часом. Старт, ймовірно, відбудеться о 16:00.
57-річний мільярдер – прямий конкурент за частиною космічного туризму засновника Virgin Galactic Річарда Бренсона: той злітав кілька днів тому на висоту до 90 км.
Щоб отримати право на політ, вага туриста повинен бути в межах 50-109 кг, зріст – від 152,4 до 193 см. Кандидат в астронавти повинен бути в гарній фізичній і психологічній формі. Квиток на VSS Unity коштує $ 250 000, на New Shepard – $ 500 000.
Ракета злетить, досягне приблизно 40 км висоти, після чого від неї відокремиться капсула. Якийсь час обидві частини будуть підійматися по інерції до точки апогею, після чого почнуть вільне падіння і зробили посадки. У пасажирів буде 4 хвилини невагомості, під час польоту вони випробують перевантаження в 3 g, а при посадці – 5,5 g.
Міжнародна авіафедерація (FAI) вважає, що межа атмосфери й космосу (так звана лінія Кармана) – на висоті 100 км, а NASA, Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) і ВПС США – що 80,5 км. Тому Бренсон та інші члени екіпажу ракетоплана VSS Unity вже зі значками ‘комерційних астронавтів’.
Тим часом неодноразово успішно літаюча в безпілотному режимі New Shepard повинна з майданчика Launch Site One в 40 км від селища Ван-Хорн в Техасі підняти Безоса на висоту понад 100 км – і потім плавно опуститися назад.
Ракета сідає в 3,2 км від стартової позиції на майданчик Corn Ranch шляхом дроселювання двигуна і бічної корекції положення, капсула – на парашутах зі швидкістю 0,45 м / с з мінімальним ‘пшиком’ гальмівного двигуна перед ударом об поверхню. Все займе 10-11 хвилин.
Екіпаж:
- глава компанії Blue Origin Джефф Безос;
- його 53-річний брат Марк Безос, фінансист-мільйонер, керуючий Bezos Family Foundation, філантроп і … пожежний;
- 82-річна екс-інспектор з безпеки польотів Уоллі Фанк, яка 50 років тому пройшла в проект жінок-астронавтів Mercury 13, але через ‘маскулінної’ політики NASA в космос не потрапила: програму згорнули;
- 18-річний майбутній студент фізмату Університету Утрехта і початківець пілот Олівер Деем з Нідерландів: він полетить замість аноніма, який вирішив злітати на іншому рейсі. Це син мільярдера, глави інвесткомпанії Somerset Capital Partners.
Поки що наймолодшою людиною в космосі вважається радянський космонавт Герман Титов (25 років): цей рекорд тримається вже майже півстоліття, а найстаршим – астронавт NASA Джон Гленн: в 1998 році він на човнику Discovery полетів на орбіту в віці 77 років.