Сьогодні вночі над Землею пройде «зоряна злива» — метеорний потік Урсиди
Сьогодні вночі, з 22 на 23 грудня, очікується пік метеорного потоку Урсиди, що прийшов до нас із сузір’я Малої Ведмедиці (Ursa Minor).
Родоначальницею «зорепаду» є періодична комета 8P/Туттля. Активність Урсид починається 17 грудня та триває до 25 грудня: в цей час Земля пролітає через хмару невеликих частинок, залишених кометою: потрапляючи в атмосферу нашої планети, вони й створюють ефект «зоряного дощу».
Важливо відзначити, що побачити Урсиди жителі України зможуть неозброєним оком. Головне щоб щьому не завадило хмарне небо. А сьогодні воно хмарне по всій країні.
Спостерігати зорепад можна від опівночі до світанку, бажано за містом, далеко від штучних джерел світла. Найкращий час для спостережень – остання година перед світанком. Радіант Урсид розташовується в сузір’ї Малої Ведмедиці (лат. Ursa Minor, – звідси й назва потоку), тому найкраще їх буде видно жителям Північної півкулі.
Близько 12 години ночі радіант буде нижче полярної зірки, а до ранку обійде її зі сходу, потроху піднімаючись над горизонтом. Урсиди було офіційно виявлено 1945 року. Учені припускають, що вони пов’язані з кометою Туттля, відкритою в 1790 році.
Кількість метеоритів, що пролітають повз Землю, зазвичай досягає 5-10 на годину, але 1945 року було зареєстровано до 120 на годину.
Додамо, що комета 8P/Туттля була відкрита 9 січня 1790 французьким астрономом П’єром Мешеном поблизу зірки омикрон Риб. Вона обертається навколо Сонця за 13,6 років. Останній раз комета пройшла перигелій 26 січня 2008 року, а в наступний раз вона повернеться до нашого світила в серпні наступного року.