SpaceX провела другий тестовий політ Starship який завершився приголомшливим вибухом – компанія вважає це успіхом

Учора, 18 листопада, відбувся другий тестовий політ нового мега-космічного корабля Starship від компанії SpaceX, який закінчився вибухом після відділення першого ступеня.

Попри це, компанія вважає випробування успішним.

Ракета, яка є найбільшою з усіх коли-небудь побудованих людством, стартувала зі свого космодрому в Бока-Чика, Техас. Цей політ був особливо очікуваним, оскільки Starship вперше вийшла в космос. Однак, невдовзі після відділення першого ступеня, вибухнув потужний прискорювач Super Heavy, а верхній ступінь Starship також детонував до досягнення запланованої висоти.

Інженер SpaceX Джон Інспракер, під час прямої трансляції, зазначив, що причиною могла бути пізня активація системи автоматичного припинення польоту на другому ступені ракети.

Запуск Starship було супроводжено великим інтересом громадськості, особливо навкруг космодрому, де сотні людей зібралися спостерігати за запуском.

Це був другий тестовий політ повністю інтегрованого Starship, який складається з першого ступеня Super Heavy та верхнього космічного апарату Starship. Перший політ, який відбувся 20 квітня цього року, також закінчився вибухом. Але, в порівнянні з попереднім запуском, де було завдано дуже багато шкоди та пусковому майданчику, і території навкруги, вчорашній політ дійсно можна вважати більш успішним, пори знищення обох кораблів.

На цей раз, після запалювання всіх двигунів (33 штуки), корабель швидко набрав висоту, та, схоже, не розніс пусковий майданчик. Перший ступінь, Super Heavy, не втратив жодного двигуна, і це неймовірно при такій кількості. Також, двигуни вимкнулися штатно (та красиво), і відбулося чудове розділення кораблів. Проблеми почалися при поверненні Super Heavy – очевидно що на цьому етапі вже все пішло трішки не по плану і Super Heavy ефектно самознищився.

Для запобігання повторенню проблем з відділенням ступенів, цього разу SpaceX використовувала нову стратегію “гарячого стадіювання”, коли двигуни верхнього ступеня запускаються ще до повного відділення Starship від Super Heavy. Ця концепція була раніше використана у таких ракетах, як Titan II від NASA та російська ракета “Союз”.

Вибух стався незабаром після відділення ступенів. Компанія SpaceX планувала м’яко посадити Super Heavy в Мексиканську затоку для випробування процесів повторного входу та посадки, але, щось пішло не за планом. Але, для цього і придумали самознищення, яке, схоже, відпрацювало штатно.

Верхній ступінь Starship продовжував політ ще короткий час після відділення ступенів. Ціллю місії було досягнення висоти близько 150 миль (250 кілометрів), але зв’язок з апаратом було втрачено через вісім хвилин після старту.

SpaceX має великі плани на ракету Starship, включаючи місії на Місяць та Марс. Наприклад, NASA обрала Starship як місячний модуль для місії Artemis 3, запланованої на кінець 2025 або початок 2026 року.

Основною перевагою Starship є її повна та швидка повторна використовуваність. Система має великий потенціал для використання у далеких космічних місіях.

Наразі SpaceX має намір вивчити причини вибуху та вжити заходів, щоб запобігти повторенню подібних інцидентів у майбутньому.

Трансляцію пуску з україномовними коментарями можна подивитися в шапці до цієї статті завдяки спільноті любителів космосу Alpha Centauri.

****

Також, хочемо відзначити деякі унікальні моменти цього випробувального польоту Starship:

  • трансляція пуску відбувалося не в YouTube, як зазвичай, а в соціальній мережі X (колишній Twitter). Ілон Маск в принципі має схильність залучати ресурси третіх (своїх) компаній, особливо, якщо ці компанії належать йому. Маск, наприклад, везе астронавтів на стартовий майданчик в машинах Tesla в місіях SpaceX Crew Dragon.
  • дозвіл на політ був отриманий від регулюючих органів досить швидко та неймовірно прогнозовано самим Маском, який був впевнений в тому, що дозвіл дадуть.
  • стартовий стіл та сама ракета були досить серйозно модернізовані після попередньо тестового польоту.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше