SpaceX запустила гігантську ракету Starship у космос під час приголомшливого 3-го випробувального польоту (відео)

Мегаракета SpaceX досягла орбітальної швидкості, здійснивши випробувальний політ у космосі, але не все пройшло гладко.

Мегаракета Starship компанії SpaceX, найбільша і найпотужніша ракета у світі, вперше досягла орбітальної швидкості в четвер під час історичного третього випробувального польоту з Південного Техасу.

Щоб побачити цей запуск зібралось сотні глядачів, любителів ракетних запусків і шанувальників SpaceX. Оригінальна трансляція у соцмережі Ілона Маска X (Twatter) зібрала майже 4 мільйони глядачів.

Масивна ракета-носій Starship компанії SpaceX стартувала вранці 14 березня о 9:25 за східним часом (13:25 за Гринвічем) з виробничих і випробувальних пускових потужностей компанії поблизу пляжу Бока-Чіка.

Зореліт досягнув орбітальної швидкості“, – оголосив засновник SpaceX Ілон Маск на своїй сторінці в соціальній мережі X (раніше Twitter) після старту. “Вітаю команду SpaceX!!!” Запуск відбувся у 22-гу річницю заснування SpaceX у 2002 році, повідомили в компанії.

Доречі, ані корабель Starship, ані його надважка ракета-носій не долетіли до запланованого падіння, але представники SpaceX заявили, що під час випробувального польоту було досягнуто кількох ключових цілей.

Що примітно, на відміну від попередніх двох запусків, які ви можете подивитись тут і тут, на цей раз всі двигуни як і першого ступеня так і другого, відпрацювали як належить на першому етапі польоту. Не вимкнувся жоден двигун. Starship вийшов на заплановану орбіту.

Проблеми почались зі спуском обох ракет. Спочатку, ракетоносій Super Heavy, ймовірно, розсипався в нижніх шарах атмосфери при спуску. Далі, після відпрацювання запланованої програми в космосі, Starship не ввімкнув двигуни для гальмування і ймовірніше згорів в атмосфері. Але, що примітно, відео трансляція не припинилась коли Starship входив в атмосферу Землі, показавши нам приголомшливі, та напевно, унікальні кадри плазми та нагрівання корабля від тертя у верхніх шарах атмосфери.

Цей політ практично тільки почався, але ми вже далі, ніж будь-коли раніше“, – сказав речник SpaceX Ден Хуот одразу після зльоту в прямому ефірі. “У нас є зореліт, який не просто в космосі, а на етапі виходу в космос“.

Цей запуск, який отримав назву “Інтегроване льотне випробування-3” (IFT-3), став третьою випробувальною місією для повністю укомплектованого корабля Super Heavy + Starship. Перший і другий запуски Starship минулого року закінчилися вибухово: кораблі вибухнули до завершення виконання завдань кожного польоту. Однак дані, зібрані під час перших польотів, допомогли інженерам SpaceX підготувати Starship до успіху в майбутньому. І цей успіх вже видно.

Удосконалення, зроблені між IFT-1 і IFT-2 минулого року, включали впровадження технології “гарячого запуску”, при якій двигуни верхнього ступеня починають працювати до того, як прискорювач першого ступеня Starship, відомий як Super Heavy, повністю відокремиться від ракети-носія. Маневр “гарячого виведення” IFT-2 був успішним.

Високо в небі два ступені Starship відокремилися приблизно через 2 хвилини 45 секунд після зльоту, відправивши космічний корабель верхнього ступеня висотою 165 футів (50 м) в космос, в той час, як Super Heavy почала підготовку до запалювання двигунів для зміни траєкторії польоту. Це запалювання мало змінило швидкість Super Heavy і повинно було відбутися за кілька хвилин перед приземлення над Мексиканською затокою. Однак, схоже, двигуни Super Heavy не запалились, як планувалося, що призвело до втрати прискорювача.

Не всі двигуни запалились, як ми очікували, і ми втратили прискорювач“, – сказав Хуот. “Очевидно, нам доведеться проаналізувати дані, щоб з’ясувати, що саме сталося“.

Starship призначений для повного багаторазового використання, і SpaceX планує приземляти й перезапускати свої надважкі прискорювачі, як вона це робить зі своїми ракетами Falcon 9.

Розгінний блок Starship продовжив політ після відокремлення, але не намагався вийти на повну орбіту. Замість цього космічний корабель увійшов у суборбітальну фазу, під час якої SpaceX сподівалася продемонструвати дві системи польоту космічного корабля для кваліфікації транспортного засобу — повторний запуск двигунів Raptor Starship і перенесення кріогенного палива між баками. Очікувалося, що після цих демонстрацій космічний корабель впаде в Індійському океані приблизно через 65 хвилин після запуску, але SpaceX втратила зв’язок з кораблем під час входу в атмосферу.

Швидкий прогрес необхідний Starship, який знаходиться на критично важливому етапі місії НАСА “Артеміда 3”. Цей проєкт має на меті висадити перших людей на Місяць після завершення ери Аполлона на початку 1970-х років. Запуск “Артеміди-3” наразі запланований на 2026 рік, що дає Starship менше двох років для того, щоб відповідати вимогам НАСА щодо висадки астронавтів на поверхню Місяця.

Як бачимо, SpaceX поспішає доробити Starship і почати комерційні рейси на орбіту. По перше, це потрібно самій SpaceX, щоб за раз виводити на орбіту велику кількість супутників, зокрема, Starlink. По друге, для виконання польотів до Місяця та, в майбутньому, до Марсу.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше