SpaceX запустила телескоп NASA IXPE для вивчення чорних дірок та магнетарів
Ракета-носій Falcon 9 успішно вивела в космос першу місію NASA з дослідження поляризаційних сигнатур різних джерел рентгенівського випромінювання (IXPE), після чого перший щабель приземлився на плавучу платформу Just Read the Instructions біля узбережжя Флориди.
Дослідник рентгенівської поляриметрії (Imaging X-ray Polarimetry Explorer або IXPE) вивчить екстремальні та загадкові об’єкти Всесвіту, включаючи надмасивні чорні дірки, нейтронні зірки та плеріони, а також рентгенівські промені, які випускаються ними. Це перша місія, у межах якої створять карту поляризації багатьох об’єктів.
IXPE має більш високу поляризаційну чутливість у порівнянні з рентгенівським поляриметром на борту орбітальної сонячної обсерваторії OSO-8, може одночасно проводити спектральні, просторові та тимчасові вимірювання, визначати геометрію та механізм випромінювання активних ядер галактик, мікроквазарів, знаходити конфігурації магнітного поля магнетарів . IXPE допоможе з’ясувати механізм утворення рентгенівського випромінювання в пульсарах (як ізольованих, так і акрекуючих), а також як прискорюються частки в плеріонах.
Особливо вчених цікавлять магнетари. Це різновид ізольованої нейтронної зірки, яка володіє найсильнішим магнітним полем з усіх відомих об’єктів Всесвіту. Дослідники хочуть перевірити розмір цього поля і з’ясувати, як воно генерується цими зоряними тілами, які сколапсували.
Separation confirmed! #IXPE is flying free from its @SpaceX Falcon 9 rocket as it spreads its solar panels and looks to communicate with Earth. pic.twitter.com/0YgDGqyc4R
— NASA (@NASA) December 9, 2021