SpaceX запустила в космос астронавтів
Історичний запуск космічного корабля Crew Dragon стався 30 травня 2020 року. Це перший запуск астронавтів майже за 10 років із американської землі на американському кораблі.
Про цей старт напевно говорили всі світові СМІ, і навіть не просто більшість українських, а просто таки ВСІ українські. Навіть ті хто дуже далекі від космічної тематики. Але це і зрозуміло, адже США втерла носа росіянам, навіть Ілон Маск не втримався, та протролив російського очільника Роскосмосу Рогозіна з його батутом.
Отож після перенесення старту космічного корабля SpaceX Crew Dragon із запланованої дати 27 травня на 30 травня 2020 року у зв’язку із погодніми умовами, старт відбувся. І це таки історичний старт. То ж давайте розберемося, що такого тут історичного, та чому всі з цим так “носяться”.
По перше, за останні 20 з лишнім років, а то й навіть більше, не було доведено до польотів із людьми жодного НОВОГО космічного корабля чи капсули чи… ну ви зрозуміли. Тобто, в американців останній пілотований політ в космос стався на шатлах ще в далекому 2011 році, після чого всі Спейс Шатли були виведені з експлуатації та знаходяться в музеях. Але ці шатли розроблені в 70-80-х роках ХХ століття. У Китаї правда був умовно новий корабель, но шо то за фрухт, знають тільки китайці, які, по суті, в більшості копіюють розробки далекого радянського союзу. Тобто, Crew Dragon це абсолютно новий, сучасний космічний корабель.
По друге, це перший раз, за всю історію людства, коли по замовленню НАСА, повністю приватна компанія побудувала і ракету і сам корабель і обслуговує сам запуск. Тобто, SpaceX це компанія повного циклу, від виробництва та випробувань, до запуску, і всі права на сої розробки належать самій компанії, а не державі. Ну ось тут Ви звісно можете сказати, що для НАСА і раніше приватні компанії виробляли там ракети чи ще щось. І ви будете праві. Але, там виготовлялись якісь компоненти, частини ракет, якість модулі у псевдо приватних компаніях (які повністю залежать від замовлень НАСА чи військових США, тобто, від держави), але остаточну збірку, сервіс, управління, розробка програмного забезпечення та весь процес був у НАСА. А такого щоб ось все і під ключ в приватної компанії, такого ще не було. НАСА зараз виступає лише замовником, та контролером (безпеки). Всі процеси веде SpaceX.
По третє, після зупинки програми шатлів в США, єдиним способом доставки астронавтів до МКС став російський Союз, який розроблений теж при совці. Росіяни до цих пір нового нічого не зробили, а використовують заїжджені технології із далеких 70-х років минулого століття. І, як ми всі знаємо, в росіян на цій ноті, сильно виросла корона, амбіції, жадність (до грошей), і також постійне пальне для підігріву пропаганди та духовних “скрєпів”. І тут цьому всьому прийшов кінець. І звісно, в РФ цим не дуже задоволені, хоч і зціпивши зуби, вітають своїх колег зі штатів. Але лиш подивіться їх державні та пропагандистські СМІ. Дійшло до того, що там навіть звинувачують Маска в крадіжці технологій і взагалі самої ідеї повернення ракети. Ну тут звичайно питання, чому ж вони самі того не зробили. Ну то таке.
Отже, це основні моменти, які роблять цей запуск історичним. Ще є багато інших, але все поступово. Вітаємо Ілона Маска з цим досягненням, і надіємось що в майбутньому не забаряться нові звершення в космічній тематиці.