SpaceX запустила в космос японський посадковий модуль та місяцехід ОАЕ
Американська аерокосмічна компанія SpaceX провела пуск ракети-носія Falcon 9 із модулем Hakuto-R приватної японської компанії ispace, на борту якого знаходиться мініатюрний місяцехід Rashid, створений в Об’єднаних Арабських Еміратах. Ракета стартувала з космодрому на мисі Канаверал у Флориді о 02:38 за місцевим часом (09:38 за київським часом).
“Якщо все піде за планом, то навесні наступного року модуль Hakuto-R здійснить м’яку посадку на поверхні Місяця — першу в історії для японських посадкових модулів. Це дуже важливий момент. Це відкриє двері для комерційної навколомісячної індустрії”, – вважає засновник і генеральний директор ispace Такеші Хакамада (Takeshi Hakamada).
Перший ступінь ракети Falcon 9 приблизно через вісім хвилин після старту здійснила м’яку посадку на спеціальному майданчику космодрому. Розгінний блок ракети доставив Hakuto-R на розрахункову орбіту через 47 хвилин після пуску. Ще через шість хвилин на орбіту було виведено крихітний місячний зонд Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) США під назвою Lunar Flashlight.
Цей апарат вирушив до супутника Землі та приблизно за три місяці вийде на гало-орбіту. Він розташується на тій же орбіті, де NASA у майбутньому планує побудувати космічну станцію Gateway в рамках місячної програми Artemis, що реалізується відомством. Мета програми Artemis полягає у забезпеченні стійкої присутності людини на орбіті та поверхні Місяця. Мініатюрний зонд Lunar Flashlight після виходу на задану орбіту займеться пошуком водяного льоду в затінених місячних кратерах поблизу південного полюса супутника.
Основним корисним вантажем нинішньої місії SpaceX став японський модуль Hakuto-R. Очікується, що він здійснить посадку в кратері Атлас, розташованому на південному сході від Моря Холода, у квітні 2023 року. Успішна реалізація цієї місії стане важливою віхою для Японії та приватної космічної промисловості. На сьогодні проведення м’якої посадки на Місяць вдавалося лише колишньому СРСР, США та Китаю.
У ispace розуміють, що успіх нинішньої місії не гарантовано. Вся місія розділена на 10 етапів і посадка є дев’ятою з них. Hakuto-R несе на борту мініатюрний 10-кілограмовий ровер Rashid – перший в історії ОАЕ місяцехід. Після доставки на поверхню супутника ровер повинен приступити до фотозйомки за допомогою різних камер, а також проаналізує навколишнє середовище. Очікується, що його місія триватиме один місячний день (близько 14 земних діб).
Надалі ispace планує продовжити реалізацію місячних місій. У 2024 році компанія має намір запустити до Місяця ще один дослідницький апарат, а ще через три роки підготувати до реалізації новий проєкт. Третя місія ispace стане частиною програми NASA під назвою Commercial Lunar Payload Services, в рамках якої планується задіяти приватні модулі для доставки на Місяць наукового обладнання американського аерокосмічного відомства.