США перетворять протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM на надзвукові повітряні мішені на заміну безпілотникам AQM-37 Typhon
Американські фахівці побачили в протирадіолокаційних ракетах AGM-88 заміну дронам AQM-37.
Військово-морські сили Сполучених Штатів закуплять кілька десятків повітряних надзвукових мішеней, розроблених на базі протирадіолокаційних ракет AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile). Високошвидкісні мішені AQM-88A SALT (Supersonic Air-Launched Target) прийдуть на зміну безпілотникам AQM-37 Typhon (на фото нижче).
ВМС США протягом трьох років хочуть отримати близько 50 надзвукових мішеней. Служба не надала зображень, але зазначила, що конструкція AQM-88A SALT буде ідентична конструкції протирадіолокаційної ракети AGM-88B HARM.
Розробка оригінальної ракети AGM-88A почалася наприкінці 60-х років XX століття. Американські військові хотіли отримати заміну для AGM-45 Shrike та AGM-78 Standard Anti-Radiation Missile (ARM). Через складнощі в розробці AGM-88A надійшла на озброєння ВМС США тільки у 1985 році. У 1986 році був представлений варіант Block II з поліпшеним перепрограмованим шукачем. У 1987 році послідував AGM-88B зі ще більш вдосконаленим шукачем, який згодом був модернізований за допомогою нового програмного забезпечення для створення версії рівня Block III.
Згодом були розроблені та прийняті на озброєння додаткові варіанти HARM. Найбільш просунутою версією зараз є ракета AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile), до якої додано активний радіолокаційний шукач міліметрових хвиль. Зараз ВМС США займаються розробкою AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range), яка матиме нову форму.
США та інші країни використовують HARM у численних конфліктах уже майже 40 років. Останнім часом ракети привернули увагу після того, як американські фахівці та Повітряні Сили України встановили AGM-88 HARM на радянські винищувачі МіГ-29 і Су-27.
One of the 🇺🇦 pilots has made a footage of the MiG-29 fighter jets combat operations.
🇺🇦 pilot Ivan dedicates this video to major Yevhen Lysenko, his fallen brother in arms, who heroically died in an aerial fight against the 🇷🇺 invaders on March 9. pic.twitter.com/eUVYIAboDr
— Ukrainian Air Force (@KpsZSU) August 30, 2022
Щодо AQM-88A, “модернізація” полягатиме в заміні бойової частини AGM-88B на інертну боєголовку, а секція управління HARM піддасться модифікації для перетворення на секцію управління SALT. При цьому ракетний двигун і секція наведення HARM змін не зазнають.
AQM-88A дасть змогу військовим забезпечити гнучкість для відтворення різних видів повітряних загроз. Перетворення HARM на SALT є дешевшим варіантом у порівнянні з купівлею повітряних мішеней. При цьому ВМС США визнають, що SALT не зможуть повноцінно замінити AQM-37 Typhon. Це пов’язано з тим, що дрон може бути імітатором ракет класу “повітря-повітря”, а також балістичних і крилатих ракет. Тому разом з AQM-88A служба використовуватиме надзвукові морські мішені GQM-163 Coyote компанії Northrop Grumman.