США профінансувало п’ять проектів ядерних реакторів майбутнього
Потреба в «екологічно чистій» електроенергії змусила США переглянути своє ставлення до ядерної енергетики. Уряд вирішив підтримати п’ять проєктів безпечних атомних реакторів нового покоління. За сім років фінансування програми планується збільшити з $30 до $600 мільйонів. Усі п’ять проєктів з розробки передових ядерних реакторів, які будуть побудовані в країні приватними компаніями.
Останні кілька десятиліть ядерна енергетика була не дуже популярна в США. Але попит на вуглецево-нейтральні джерела енергії підживлює інтерес до атомних реакторів. Міністерство енергетики США тепер вирішило підтримати грантами проєкти з будівництва безпечних і ефективних ядерних реакторів, здатних забезпечити стійку генерацію електроенергії й замінити собою вугільні електростанції.
Нові гранти націлені на проєкти, які планується здійснити протягом найближчих 10-14 років. Головні умови – ефективність роботи, недорога експлуатація і конструкція, в якій використовуються відносно безпечні ядерні палива і системи охолодження, які можуть в пасивному режимі не допускати критичного підвищення температури в реакторі.
Міністерство вже відібрало п’ять концептів реакторів. Серед них зменшена копія реактора Kairos Power під назвою Hermes, розташований в Аламеді, штат Каліфорнія. Він використовує розплавлені фториди як теплоносій. Також Міністерство підтримало проєкт Advanced Nuclear Reactor, що працює на паливі TRISO з урану, вуглецю та кисню, і призначений для використання у віддалених районах. Ще один реактор розробляє компанія Holtec – він називається SMR-160 і використовує воду в першому та другому контурі як тип теплоносія. Четвертий проєкт, який виграв грант – мікрореактор eVinci, який створила компанія Westinghouse. Він також використовує трикомпонентне паливо TRISO. Нарешті, останній переможець – Southern Company Services, Inc. зі своїм реактором на розплавлених хлоридах. Заявлена потужність такої установки – близько 1200 мегават. Паливо всередині нього змішується з розплавленим соляним теплоносієм. Реакція протікає всередині розплаву солі. Реактори такого типу більш ефективні, оскільки можуть працювати при високих температурах, швидше генеруючи енергію.
На цей час фінансування програми підтримки передових проєктів реакторів складає $30 мільйонів, але протягом семи років планується збільшити цю суму до $600 мільйонів