Створені в США рослини-ліхтарі світяться годину після 10 секунд зарядки
Ідея змінити вигляд міст за допомогою дерев, що світяться, спасла на думку американським інженерам. Покривши наночастинками листя рослин, вони створили прототип вуличного освітлення, здатного замінити ліхтарі. Десяти секунд інтенсивної зарядки світлодіодами вистачає, щоб рослини давали світло близько години, особливо яскраве в перші п’ять хвилин.
Перше покоління флуоресцентних рослин група інженерів з MIT створила у 2017 році. Наночастинки, якими покривали листя, складалися з люциферази й люциферину, ферментів, які є у світлячків. Вони давали не надто яскраве світло, приблизно одну тисячну від того, що необхідно для комфортного читання. Новий винахід забезпечує в десять разів більшу яскравість, повідомляє The Brighter Side.
Нові флуоресцентні рослини повинні були стати яскравішими й світити довше. Інженерам спасла на думку ідея використовувати конденсатор, який акумулював би світло у вигляді фотонів, а потім поступово віддавав би його. Як основи такого конденсатора був обраний алюмінат стронцію, поширений люмінофор. Його частки покрили кварцовою оболонкою, щоб захистити рослини.
Частинки діаметром кілька нанометрів вводяться через продихи – невеликі отвори на поверхні листя. Вони накопичуються в пористих тканинах мезофілу, утворюючи тонку плівку, яка не шкодить рослинам. Плівка абсорбує фотони денного світла або світлодіодних ламп. Десяти секунд під діодом синього спектра вистачає, щоб листок світився приблизно годину. Найяскравіше — в перші п’ять хвилин.
Випробування показали, що оброблені наночастинками дерева можна «перезаряджати» протягом як мінімум двох тижнів. Для цього потрібний імпульс інтенсивного світла. Також дослідники показали, що можна використовувати великі лінзи, типу лінз Френеля, щоб спрямовувати світловий потік в бажану сторону.