Створено експериментальні ліки від хвороби Альцгеймера
Дослідники з Медичного коледжу Альберта Ейнштейна розробили експериментальні ліки, які повертають назад ключові симптоми хвороби Альцгеймера. Ліки активують механізм очищення клітин, який запускає переробку токсичних для мозку білків і в результаті очищає його. Тестування препарату на тваринах показало багатообіцяючі результати, в тому числі він виявився ефективний для вже прогресуючої стадії деменції. Через 6 місяців терапії хворі Альцгеймером тварини не відрізнялися поведінкою від здорових в контрольній групі.
В основі нового підходу лежить шаперон-опосередкована аутофагія (CMA) – процес клітинного очищення, спрямований на видалення і виведення відходів з організму. З віком CMA стає менш ефективною, підвищуючи ризики скупчення в головному мозку токсичних білків, які пошкоджують нейрони. Спочатку вчені встановили, що порушення CMA призводить до розвитку хвороби Альцгеймера, а потім розробили препарат для стимуляції аутофагії, пише EurekAlert.
Перші експерименти на моделях мишей показали, що порушення CMA було достатнім для змін в короткочасній пам’яті, ході й інших проблемах, асоційованих з прогресуванням хвороби Альцгеймера. Потім підтвердилося і зворотне: у мишей з генетичною схильністю до раннього розвитку нейродегенерації активність CMA в нейронах гіпокампу, відповідального за роботу пам’яті й навчання, була знижена.
Подальші експерименти зі зразками тканин людей на різних стадіях хвороби Альцгеймера також продемонстрували схожий процес у людини. Чим сильніше було прогресування хвороби, тим менше була активність CMA.
Новий препарат стимулює CMA
При CMA білки-шаперони зв’язуються з пошкодженими білками в клітинах і доставляють «відходи» до лізосом для перероблювання. Однак успіх цього процесу залежить від можливості шаперонів спочатку закріпити матеріал на рецепторі білка LAMP2A у лізосом. Розроблений вченими препарат під назвою CA працює як раз в напрямку збільшення кількості рецепторів LAMP2A, яких з віком стає менше.
Вчені вводили CA мишам на прогресуючій стадії хвороби Альцгеймера протягом 4-6 місяців перорально. Лікування приводило до поліпшення функції пам’яті, зниження ознак депресії й тривожності, а також покращувало ходу тварин.
В цілому, гризуни були дуже схожі на здорових особин з контрольної групи, відзначили автори. Крім змін в симптомах вони помітили значне зниження рівнів тау білка і нейрофібрилярних клубків, які блокують нейронні зв’язки. Ще одним важливим індикатором ефективності препарату стало зниження гліозу – запалення і рубцювання клітин, що оточують нейрони.
«Важливо відзначити, що тварини показували вже прогресуючу стадію хвороби Альцгеймера, а їх нейрони були буквально забиті скупченнями білків. Однак лікування спрацювало, що означає перспективність препарату і для більш пізніх стадій захворювання», – підкреслила автор роботи Анна Марія Куерво.
Спостереження показали, що терапія не ушкоджувала інші органи тварин і була безпечною навіть при щоденному прийомі протягом тривалого часу. Зараз команда вивчає родинні сполуки CA, щоб досліджувати можливості терапії для інших нейродегенеративних захворювань.