Створено відносно компактний та дешевий МРТ-апарат
Магнітно-резонансна томографія – потужний інструмент діагностики, але розмір і вартість апарату обмежують його поширення. Гонконзькі вчені розробили більш компактну і доступну технологію МРТ. У ній використовується магнітне поле набагато меншого розміру, яке не вимагає екранування, але при цьому здатне виявляти порушення в роботі мозку пацієнта.
Процедура МРТ застосовується для сканування м’яких тканин організму й особливо ефективна при діагностиці проблем з мозком пухлин, травм або інсульту. При цьому ризики для здоров’я є набагато меншими, ніж при рентгеноскопії або комп’ютерній томографії. Проте апарати для МРТ обходяться дорого, як і наступна їх експлуатація. Вони поглинають багато енергії й вимагають громіздкого магнітного і радіочастотного екранування. Все це в сукупності обмежує використання МРТ, особливо в розвинених країнах.
Фахівці з Університету Гонконгу розробили компактніший апарат МРТ, якому для роботи достатньо магнітного поля силою всього 0,055 Тл, на відміну від стандартних приладів, індукція магнітів яких досягає 3 Тл, повідомляє New Atlas.
Через менш напружене магнітне поле пристрій обходиться без екрануючих компонентів, що стали характерною ознакою звичайних апаратів МРТ. Радіочастотне екранування необхідно для запобігання перешкодам, але для нового приладу вчені розробили алгоритми машинного навчання, які усувають перешкоди.
Все це робить апарат набагато компактнішим: він займає площу у два квадратних метри, важить зараз 750 кг (в майбутньому дослідники мають намір знизити масу до 500 кг), працює від стандартної розетки, а собівартість становить менше $ 20000.
Що стосується ефективності апарату, то її вже перевірили на 25 пацієнтах, у 13 з яких була пухлина мозку, у восьми – ішемічний інсульт, а у чотирьох – внутрішньомозковий крововилив. Знімки вийшли не такими чіткими, як у машин з магнітами на 3 Тл, але патології були помітні у всіх хворих.