Символ “довгострокового мислення”: вчені будують велентенський годинник, який працюватиме 10 тис. років

Засновник Amazon, Джефф Безос, спільно з групою однодумців, веде будівництво велетенського годинника, який розрахований на 10 000 років роботи. Цей проєкт хочуть зробити символом “довгострокового мислення” та надихнути людей думати за межами обмеженого часу свого життя.

Ідея годинника на 10 000 років належить комп’ютерному вченому Денні Хіллісу, який вперше висунув цю концепцію у 1980-х роках. В інтерв’ю для журналу WIRED у 1995 році Хілліс пояснив свою задуму: “Я хочу створити годинник, що подає сигнал один раз на рік. Стрілка для століття здвигається раз на 100 років, а зозуля кує на тисячоліття… Якщо я поспішатиму, то матиму можливість побачити, як зозуля кує вперше”.

Ця задума не залишилася лише мрією. Щоб втілити ідею у життя, Хілліс створив спільноту разом із Стюартом Брендом і заснував Long Now Foundation, некомерційну організацію, яка прагне сприяти “довгостроковому мисленню”. Проєкт отримав підтримку від Джеффа Безоса, який, за повідомленням, інвестував 42 мільйони доларів у будівництво цього величезного годинника.

“Цивілізація зараз зосереджена на надмірно короткочасних періодах уваги […] Нам потрібна корекція для балансування цього короткозорого відношення”, – зауважив Бренд, пояснюючи філософію проєкту.

Годинник на 10 000 років буде висотою “сотні футів”, але конкретні розміри ще не визначені, і він розташований глибоко в горах Західного Техасу. Проєкт передбачає створення десятків величезних циферблатів, спроєктованих для довговічності, а також механізм генерування звуків, розроблений відомим музикантом Браяном Іно.

Інсталяція годинника розпочалася у 2018 році (або “02018”, як позначається в фонді Long Now Foundation). Проте підготовчі роботи, зокрема викопування місця для годинника, розпочалися набагато раніше. У 2012 році Безос повідомив про завершення вертикального вибурювання шахти глибиною 152 метри (500 футів).

За інформацією на сайті проєкту, точна дата завершення робіт наразі не визначена. Однак, оцінюючи тисячолітні періоди, поспішати немає куди. Зменшений прототип годинника вже представлений в Музеї науки в Лондоні.

Проєкт годинника на 10 000 років має своїх критиків. Деякі вважають його проявом витрачання ресурсів, позначеної наївністю Кремнієвої долини та зайвим багатством. У 2020 році видання WIRED, яке провело першу публічну презентацію годинника, опублікувало статтю під назвою “10 000-річний годинник – марна трата часу”, в якій осудило проєкт як “відволікаючий маневр у стилі позолоченого століття”.

Джерело NNews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше