Сицилійські вчені відновили обличчя батька фараона Тутанхамона
Вчені з Дослідницького центру судової антропології, палеопатології й біоархеологіі (FAPAB) на Сицилії відновили обличчя єгипетського фараона, який був батьком Тутанхамона. Його останки були знайдені в 1907 році в Долині царів, всього в декількох метрах від гробниці Тутанхамона, повідомляє Live Science.
В кінці ХХ століття у дослідників з’явилася можливість зробити генетичний аналіз. Він підтвердив, що ці дві людини мають кровну спорідненість і є батьком і сином.
Відомо, що батьком Тутанхамона був Ехнатон, який займав трон в 135301335 роках до нашої ери. Він почав масштабні реформи й спробував ввести в Єгипті єдинобожжя, але після його смерті всі починання були відкинуті й забуті.
Вчені провели кілька спроб відновити обличчя фараона. Остання є найбільш точною. Автори не стали домальовувати до портрета волосся, прикраси та інші деталі, щоб повністю зосередитися на рисах.
Експерти пояснили, що змоделювали лицьові м’язи й зв’язки на черепі відповідно до законів анатомії, потім поверх розмістили шкіру. Товщина тканин спиралася на середні значення, які були науково визначені.
Відомо, що тіло фараона виявили в досить скромній гробниці, позбавленої будь-яких прикрас. На стінах збереглися магічні заклинання з ім’ям Ехнатона. Поруч з ним була похована наложниця, на ім’я Кия.
Після смерті Ехнатона муміфікували. Але тканини збереглися дуже погано і буквально розпалися в руках вчених, залишивши лише скелет.
Деякі вчені висловлюють сумніви в тому, що кістки належали саме Ехнатона. Аналіз показав, що їх володар помер у віці 26 років або навіть менше – а фараон, згідно з історичними хроніками, правив 17 років і встиг стати батьком кількох дітей.
Як вже говорилося, генетичний аналіз показав, що ця людина була сином Аменхотепа III й батьком Тутанхамона. Але у випадку зі стародавніми єгиптянами результати аналізу ДНК можуть бути не цілком точними: вони дуже часто вступали в кровозмісні зв’язку. За однією з версій, в гробниці міг був похований молодший брат Ехнатона Сменхкара.