Телескоп TESS знайшов більше двох тисяч екзопланет за два роки
Астрономи підбили підсумки основної наукової програми космічного телескопа TESS. За два роки він відшукав 2241 кандидата в екзопланети, з яких близько 120 вже підтверджено. Серед них міні-Нептуна, суперземлі, голі ядра планет, а також об’єкти в системах білих карликів. Препринт роботи опубліковано на сайті arXiv.org.
Обсерваторія TESS запущена в космос навесні 2018 року. Вона оснащена чотирма телескопами з шістнадцятьма ПЗС-матрицями розширенням 16,8 мегапікселя, кожна з яких має поле зору 24 на 24 градуси. Основна мета космічного телескопа – пошук екзопланет біля яскравих зірок по всьому небі, які знаходяться близько до Сонця за допомогою методу транзитної фотометрії. Зокрема TESS повинен знайти сотні планет з радіусами менш ніж чотири радіуси Землі й визначити масу декількох десятків з них.
За час своєї роботи TESS просканував 75 відсотків небесної сфери, час спостережень при цьому варіювалося від близько 1 місяця в областях поблизу екліптики до близько 1 року в областях поблизу полюсів екліптики. Телескоп склав панорами північної й південної півкулі неба, відкрив безліч кандидатів в екзопланети, а також екзокомети, спалахи наднових типу Ia в далеких галактиках і подію приливного руйнування зірки надмасивною чорною дірою. На цей час TESS завершив основну програму спостережень і веде повторний огляд неба.
Група астрономів на чолі з Наталією Герреро (Natalia M. Guerrero) з Массачусетського технологічного інституту опублікувала каталог кандидатів в екзопланети, знайдених TESS за два роки основної наукової програми. В цілому обсерваторія відшукала 2241 кандидата, з яких близько 120 було підтверджено спостереженнями наземних телескопів. Серед них багато екзопланет малої маси, які ідеально підходять для докладного вивчення, в тому числі пошуків атмосфер.
Дослідники виділили ряд примітних з їх точки зору об’єктів. π Men c була першою екзопланетою, відкритої TESS і являє собою суперземлю або міні-нептуна, що обертається в системі жовтого карлика в 60 світлових роках від нас. TOI 700d являє собою землеподібну екзопланету, яка знаходиться в «зоні населеності». TOI 125 стала для TESS першої мультипланетною системою, що містить три міні-Нептуна і, можливо, ще дві невеликі планети. TOI 704b є першою екзопланетою з товстого диска нашої галактики.
Екзопланета DS Tuc Ab цікава відразу з двох причин – вона знаходиться в візуально подвійній зоряній системі й молода настільки, що ще не закінчила стадію стиснення. LHS 3844b, являє собою гарячу суперземлю, рік на якій триває всього 11 годин. TOI-1259 складається з об’єктів відразу трьох типів: зірка типу оранжевого карлика, білий карлик, а також юпітероподібна екзопланета. TOI 1690b є кандидатом в екзопланету-гіганта у білого карлика і демонструє, що планети можуть пережити міграцію на орбіти, близькі до білих карликів. Система TOI 1266 складається з двох планет, які обертаються навколо червоного карлика, і дозволяє досліджувати процеси фотовипаровування атмосфер екзопланет. TOI 849b являє собою величезне щільне ядро газового гіганта, який втратив свою атмосферу. Нарешті, HD 21749b стала для обсерваторії першої довгоперіодичною планетою, рік на якій триває 35,61 земних днів.